L3-banner-media

Aký bol rok mládežníckej delegátky pri OSN?

Keď sa naša študentka Petra Pauerová v júni minulého roka stala mládežníckou delegátkou pri OSN, bolo pred ňou dvanásť mesiacov nových skúseností. Do funkcie naplno nastúpila v septembri 2019 po dvoch mesiacoch mentoringu s jej predchodcom a rôznych stretnutiach na ministerstvách. A hoci jej niektoré plány skrížila pandémia Covidu-19, mnohé z toho, čo si naplánovala, sa jej podarilo naplniť.
Petriným hlavným cieľom bolo, aby sa diskusia na tému „Čo sú Ciele udržateľného rozvoja?“ zmenila na tému „Ako vieme prispieť k naplneniu Cieľov udržateľného rozvoja?“. To sa však čoskoro zmenilo na hybrid oboch týchto tém, ktorý sa javil užitočnejší jednak v šírení povedomia a jednak v pomoci naplniť tieto ciele.
Štart novej mládežníckej delegátky bol ostrý – jej prvé kroky viedli rovno na Mládežnícky klimatický samit do New Yorku, po ňom nasledovali Climate Action Summit a 74. Valné zhromaždenie OSN.
The United Nations Youth Delegates in Brussels
Petra študuje na Filozofickej fakulte UKF ruský jazyk v interkultúrnej a obchodnej komunikácii a euroázijské štúdiá.
Naplno využitý čas
V americkej metropole strávila napokon mesiac. „Vďaka milému prijatiu zo strany slovenskej misie som počas tohto času mala možnosť byť prítomná na každom samite, ktorý prebiehal a následne aj na rozpravách rôznych výborov, i keď primárne som bola prítomná na rozpravách 3. výboru, keďže do neho patria mládežnícki delegáti,“ povedala nám študentka. „Taktiež som dvakrát navštívila Brusel – raz v rámci zasadania pracovnej skupiny Európskej únie pre vzťahy s OSN (CONUN) a druhýkrát počas predstavenia Green dealu.“
Petra Pauerova s prezidentkou
Petra Pauerová sa ako mládežnícka delegátka pri OSN stretla napríklad s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom alebo prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou.
A potom prišiel COVID-19
Pandémia koronavírusu, ktorá na jar spomalila celý svet, ovplyvnila aj Petrin mandát. Osobné stretnutia sa zrušili alebo presunuli do online priestoru. Pri šírení svojej vlajkovej lode – povedomia o udržateľnom rozvoji, Petra presedlala na online médiá a prednášky viedla cez videokonferenčný systém Zoom. Nebolo to vždy jednoduché, predsa len sa prednáška robí lepšie, keď je publikum „naživo“.
„Na čo som úprimne hrdá, je to, že sa mi podarilo mať vzťah s publikom cez Instagram, a to formou kvízov, ktoré som pravidelne pridávala a mali kladnú odozvu,“ vysvetľuje Petra. „Taktiež sa nám ako delegátom z V4 podarilo spraviť online diskusiu. Sú to veci, ktoré možno na prvý pohľad vyzerajú jednoducho, ale organizačná logistika na ich pozadí vie byť veľmi náročná.“
Nenahraditeľné skúsenosti
Funkcia mládežníckeho delegáta pri OSN Petre nevzala nič, maximálne tak voľný čas – ale nie v zmysle, že by to ľutovala. „Môj mandát mi dal nespočetné množstvo skúseností,“ zhodnotila. „Mala som možnosť byť na Valnom zhromaždení, na konferencii OBSE, prezentovať Ciele udržateľného rozvoja medzi mladými ľuďmi, aby o tom vedelo väčšie publikum, bola som donútená lepšie porozumieť tomu, ako fungujú sociálne siete, viesť stránku programu, naučiť sa robiť nevtieravé promo a mnoho ďalšieho. Takže, ten voľný čas som naozaj v pokoji oželela.“
Na fakulte vyšli Petre v ústrety, zameškané hodiny si vždy nahradila. Aktuálne sa môže tešiť z bakalárskeho titulu, v septembri ju čaká prvý ročník magisterského štúdia.
A aké sú jej plány do najbližšej budúcnosti? „Určite chcem pokračovať v štúdiu, taktiež by som sa chcela naďalej venovať témam udržateľného rozvoja, je tam toho viac, ale to sa ešte časom ukáže,“ uzatvorila Petra Pauerová.
ciele udrzatelneho rozvoja
Lídri na celom svete sa zaviazali ukončiť chudobu, bojovať proti klimatickým zmenám a nespravodlivosti na historickom summite OSN v New Yorku v septembri 2015. Agenda 2030 pre udržateľný rozvoj ponúka lepšiu budúcnosť nielen pre miliardy ľudí na celom svete, ale aj pre planétu ako takú. Sedemnásť Cieľov udržateľného rozvoja (SDGs), ktoré jednohlasne prijalo 193 krajín, predstavujú nový univerzálny štandard pre rozvoj, ktorý myslí na všetkých obyvateľov planéty. Vďaka zámerom a indikátorom, s ktorými sa v pláne tiež počíta, bude meranie úspechu oveľa jednoduchšie.
Výnimočného mladého človeka na pozíciu mládežníckeho delegáta/mládežníckej delegátky pri OSN hľadajú Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Asociácia krajských rád mládeže aj na rok 2020/2021. Ak máte skvelý program, ktorý by mohol pomôcť mládeži na Slovensku v niektorej z oblastí Agendy 2030 a vlastnosti, ktoré sú nevyhnutné na jeho úspešné uskutočnenie, tak neváhajte a prihláste sa vyplnením prihlasovacieho formulára najneskôr do nedele 12. 7. 2020.
Text: Mgr. Jana Krajčovičová, R – Oddelenie médií
Foto: Bc. Petra Pauerová
Uverejnené: 9. 7. 2020

Kontaktné informácie

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Tr. A. Hlinku 1, 949 01 Nitra
tel: +421 37 6408 111
e-mail:
IČO: 00157716
DIČ: 2021246590
IČ DPH: SK 2021246590
 
 
fb ikona icon instagram

Mediálni partneri

logo nitraden web logo dab
logo mlyny Nitricka logo web
logo centro male logo nr24
logo NISYS noveRE logo Divadelná Nitra 2018radio plus logo