Dekan Filozofickej fakulty odovzdal ceny za rok 2014

Na predvianočnom stretnutí pracovníkov Filozofickej fakulty UKF v Nitre 11. decembra 2014 odovzdal prof. Bernard Garaj, CSc. najúspešnejším tvorivým pracovníkom fakulty Cenu dekana za rok 2014 za mimoriadne úspešnú projektovú, publikačnú a pedagogickú činnosť. Po prvýkrát bola udelená cena i v novej kategórii, a to za významné domáce a zahraničné publikačné výstupy doktoranda.
Cenu dekana Filozofickej fakulty v kategórii vedeckovýskumná a projektová činnosť získala výskumná dvojica doc. PaedDr. Eva Stranovská, PhD., a doc. RNDr. Daša Munková, PhD., za projekt APVV pod názvom Lingvistický intervenčný program zameraný na aplikačný výskum v oblasti aplikovanej psycholingvistiky. Výsledky výskumu (9 modulov lingvistického programu) boli propagované a diseminované priamo v praxi v akademickej sfére i na základných školách prostredníctvom workshopov a prednášok.
V kategórii publikačná činnosť, t.j. významné domáce a zahraničné publikačné výstupy, Cena dekana bola udelená prof. PaedDr. Ľubomírovi Kralčákovi, PhD., za vedeckú monografiu Pôvod hlaholiky a Konštantínov kód. Publikácia je významným monografickým príspevkom k výkladu hlaholských písmen, založeným na uplatnení nových prístupov a na využití doteraz nepovšimnutého, avšak historicky reálneho inšpiračného prameňa Konštantínovej alfabety, ktorým je Euklidovo učenie o geometrii. Prof. Kralčák publikoval v priebehu roku 2014 aj ďalšie vedecké štúdie, medzi nimi i v časopisoch registrovaných v relevantných databázach.
Za mimoriadne výsledky v oblasti práce so študentmi: vo vede, výskume, v pedagogickej a publikačnej činnosti a voľnočasových aktivitách, čiže za spoluprácu so študentskou komunitou, bola Cena dekana Filozofickej fakulty udelená PhDr. Michale Dubskej, PhD., ktorá sa pravidelne organizačne podieľa na príprave Cestovateľských večerov. Pripravila študentov na účasť na medzinárodnej ŠVOUČ v Trenčíne, kde študenti katedry dosiahli výrazné úspechy. Okrem iného sa dr. Dubská podieľa na činnosti Asociácie doktorandov Slovenska na národnej úrovni a vedie študentov vo výskumnej, projektovej a prezentačnej činnosti v rámci Miestnej akčnej skupiny Mikroregión Radošinka a k týmto aktivitám zorganizovala na pôde fakulty odborný seminár.
V kategórii publikačná činnosť doktoranda bola Cena dekana udelená Mgr. Monike Šavelovej, ktorá realizuje svoje doktorandské štúdium na Katedre romanistiky pod vedením prof. Pavla Koprdu a v priebehu posledného roka vydala niekoľko hodnotných prác. Cena dekana sa jej udeľuje za publikovanie vedeckej monografie pod názvom Danteho peklo: Idey a interpretácie. Ide o 440-stranovú monografiu, ktorá je určená vedeckej a odbornej verejnosti, osloví i náročného čitateľa a zároveň otvára cestu skutočným záujemcom o Danteho tvorbu.
Všetkým oceneným úprimne blahoželáme.