Zažiarili na majstrovstvách Slovenska v atletike

Mnoho vrcholných podujatí bolo tento rok zrušených kvôli pandémii koronavírusu. Aj pre tých najlepších slovenských atlétov sa preto jedným z vrcholov sezóny stali Majstrovstvá SR mužov a žien, ktoré sa konali 29. – 30. augusta 2020 v Trnave. Medzi atlétmi mala početné zastúpenie aj naša univerzita. Takmer všetci aktéri, pretekajúci za ŠK ŠOG Nitra, si domov odniesli minimálne jednu medailu.
Medailová žatva našich študentov
V behu na 100 m si časom 10.77 s vybojoval bronzovú medailu študent aplikovanej informatiky Lukáš Púchovský. Predbehli ho len slovenské esá Ján Volko a Matej Baluch. Vo finále behu na 200 m skončil Lukáš na 8. mieste. Zlato získal v štafete 4 x 100 m, a to aj so študentom učiteľstva geografie a telesnej výchovy Lukášom Halbavým.
Volko puchovsky
Lukáš Púchovský v súboji s Jánom Volkom.
Zastúpenie sme mali aj v behu na 100 a 200 m žien. Lenka Kovačovicová, ktorá nastupuje do prvého ročníka v odbore učiteľstvo telesnej výchovy a psychológie, sa v oboch disciplínach postavila na stupeň víťazov. V behu na 100 m jej čas 12.12 s stačil na tretie miesto, z behu na 200 m si s časom 25.15 s odniesla striebornú medailu.
Študentka žurnalistiky Simona Takácsová sa v behu na 100 m prekážok umiestnila na 4. mieste, a to s časom 14.25 s. Z behu na 400 m prekážok si vďaka času 1:01.88 odniesla striebro. Rovnaký kov získala v rámci štafety 4 x 400 m, najcennejší kov si vybojovala v štafete 4 x 100 m, a to s dvomi ďalšími študentkami UKF Emmou Zapletalovou a Lenkou Kovačovicovou.
SK SOG Nitra stafeta zeny
Víťazná štafeta 4 x 100 m, zľava: Lenka Kovačovicová, Viktória Forster, Simona Takácsová a Emma Zapletalová.
V disciplíne 3000 m prekážok si s časom 09:47.89 vybojoval študent učiteľstva telesnej výchovy a etickej výchovy Dávid Mazúch druhé miesto. Stanislav Mrva, študent odboru šport a rekreácia, skončil v behu na 400 m prekážok na 8. mieste, v rámci štafety 4 x 400 m na 5. priečke.
Druhé miesto vo svetových tabulkách aj limit na olympiádu
Najväčšou hviezdou šampionátu sa stala študentka učiteľstva telesnej výchovy a ruského jazyka a literatúry Emma Zapletalová. V behu na 400 m prekážok vyhrala suverénne s časom 55.19 s, ktorý sa stal novým slovenským rekordom. Svoj predchádzajúci rekord vylepšila o sekundu. Emme sa tak v tejto sezóne podarilo vytvoriť už piaty slovenský rekord a vďaka poslednému výkonu sa zaradila na 2. miesto svetových tabuliek, hneď za rekordérku z Holandska Femke Bolovú.
Ak by kvalifikácia atlétov na Olympijské hry 2021 v Tokiu nebola pozastavená, čas 55.19, ktorým mnohým v Trnave doslova vyrazila dych, by jej zaistil miestenku. Neoficiálne je tak prvou slovenskou atlétkou, ktorej sa podarilo pokoriť prísny limit na olympiádu.
Zapletalova rekord
„Keď som dobehla do cieľa a uvidela čas, bola som veľmi prekvapená a nesmierne šťastná. Boli to neopísateľné pocity. Pravdupovediac, chvíľu som bola z toho mimo, nechápala som a nemala som slov,“ opísala Emma, čo jej prebiehalo mysľou tesne po finiši.
Ako sa vyjadril Emmin tréner a absolvent UKF Peter Žňava, dobrý čas čakal, no netušil, že by mohlo ísť až o takéto zlepšenie. „Čakal som výkon pod hranicu 56 sekúnd, ale že to bude tak hlboko, to ma prekvapilo. Musím sa priznať, že ma v priebehu ôsmich dní prekvapila už dvakrát.“
Majstrovstvá SR žien a mužov boli jedným z vrcholov tejto sezóny, nie však posledným. „Túto sezónu ma čaká ešte míting Zlatá tretra, kde pobežím 300 m cez prekážky, domáci slovenský míting P-T-S a finále atletickej ligy. Mojím cieľom je udržať si výkonnosť a podať čo najlepší výkon,“ prezradila mladá rekordérka.
Ako dodal tréner Žňava, doterajšie plány vyšli na výbornú. „Forma bola naplánovaná presne na majstrovstvá Slovenska a mítingy Zlatá tretra a P-T-S, ktoré sa budú konať 8., resp. 11. septembra. Som rád, že sa mi to podarilo takto načasovať, čo je veľmi dobrá skúsenosť do plánovania vrcholov na nasledujúce roky.“
Zapletalova M SR Uhrin
Text: Tímea Kamenická, R – Kancelária rektora