L3-banner-media

Zažiarili na majstrovstvách Slovenska v atletike

Mnoho vrcholných podujatí bolo tento rok zrušených kvôli pandémii koronavírusu. Aj pre tých najlepších slovenských atlétov sa preto jedným z vrcholov sezóny stali Majstrovstvá SR mužov a žien, ktoré sa konali 29. – 30. augusta 2020 v Trnave. Medzi atlétmi mala početné zastúpenie aj naša univerzita. Takmer všetci aktéri, pretekajúci za ŠK ŠOG Nitra, si domov odniesli minimálne jednu medailu.
Medailová žatva našich študentov
V behu na 100 m si časom 10.77 s vybojoval bronzovú medailu študent aplikovanej informatiky Lukáš Púchovský. Predbehli ho len slovenské esá Ján Volko a Matej Baluch. Vo finále behu na 200 m skončil Lukáš na 8. mieste. Zlato získal v štafete 4 x 100 m, a to aj so študentom učiteľstva geografie a telesnej výchovy Lukášom Halbavým.
Volko puchovsky
Lukáš Púchovský v súboji s Jánom Volkom.
Zastúpenie sme mali aj v behu na 100 a 200 m žien. Lenka Kovačovicová, ktorá nastupuje do prvého ročníka v odbore učiteľstvo telesnej výchovy a psychológie, sa v oboch disciplínach postavila na stupeň víťazov. V behu na 100 m jej čas 12.12 s stačil na tretie miesto, z behu na 200 m si s časom 25.15 s odniesla striebornú medailu.
Študentka žurnalistiky Simona Takácsová sa v behu na 100 m prekážok umiestnila na 4. mieste, a to s časom 14.25 s. Z behu na 400 m prekážok si vďaka času 1:01.88 odniesla striebro. Rovnaký kov získala v rámci štafety 4 x 400 m, najcennejší kov si vybojovala v štafete 4 x 100 m, a to s dvomi ďalšími študentkami UKF Emmou Zapletalovou a Lenkou Kovačovicovou.
SK SOG Nitra stafeta zeny
Víťazná štafeta 4 x 100 m, zľava: Lenka Kovačovicová, Viktória Forster, Simona Takácsová a Emma Zapletalová.
V disciplíne 3000 m prekážok si s časom 09:47.89 vybojoval študent učiteľstva telesnej výchovy a etickej výchovy Dávid Mazúch druhé miesto. Stanislav Mrva, študent odboru šport a rekreácia, skončil v behu na 400 m prekážok na 8. mieste, v rámci štafety 4 x 400 m na 5. priečke.
Druhé miesto vo svetových tabulkách aj limit na olympiádu
Najväčšou hviezdou šampionátu sa stala študentka učiteľstva telesnej výchovy a ruského jazyka a literatúry Emma Zapletalová. V behu na 400 m prekážok vyhrala suverénne s časom 55.19 s, ktorý sa stal novým slovenským rekordom. Svoj predchádzajúci rekord vylepšila o sekundu. Emme sa tak v tejto sezóne podarilo vytvoriť už piaty slovenský rekord a vďaka poslednému výkonu sa zaradila na 2. miesto svetových tabuliek, hneď za rekordérku z Holandska Femke Bolovú.
Ak by kvalifikácia atlétov na Olympijské hry 2021 v Tokiu nebola pozastavená, čas 55.19, ktorým mnohým v Trnave doslova vyrazila dych, by jej zaistil miestenku. Neoficiálne je tak prvou slovenskou atlétkou, ktorej sa podarilo pokoriť prísny limit na olympiádu.
Zapletalova rekord
„Keď som dobehla do cieľa a uvidela čas, bola som veľmi prekvapená a nesmierne šťastná. Boli to neopísateľné pocity. Pravdupovediac, chvíľu som bola z toho mimo, nechápala som a nemala som slov,“ opísala Emma, čo jej prebiehalo mysľou tesne po finiši.
Ako sa vyjadril Emmin tréner a absolvent UKF Peter Žňava, dobrý čas čakal, no netušil, že by mohlo ísť až o takéto zlepšenie. „Čakal som výkon pod hranicu 56 sekúnd, ale že to bude tak hlboko, to ma prekvapilo. Musím sa priznať, že ma v priebehu ôsmich dní prekvapila už dvakrát.“
Majstrovstvá SR žien a mužov boli jedným z vrcholov tejto sezóny, nie však posledným. „Túto sezónu ma čaká ešte míting Zlatá tretra, kde pobežím 300 m cez prekážky, domáci slovenský míting P-T-S a finále atletickej ligy. Mojím cieľom je udržať si výkonnosť a podať čo najlepší výkon,“ prezradila mladá rekordérka.
Ako dodal tréner Žňava, doterajšie plány vyšli na výbornú. „Forma bola naplánovaná presne na majstrovstvá Slovenska a mítingy Zlatá tretra a P-T-S, ktoré sa budú konať 8., resp. 11. septembra. Som rád, že sa mi to podarilo takto načasovať, čo je veľmi dobrá skúsenosť do plánovania vrcholov na nasledujúce roky.“
Zapletalova M SR Uhrin
Text: Tímea Kamenická, R – Kancelária rektora
Uverejnené: 31. 8. 2020

Kontaktné informácie

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Tr. A. Hlinku 1, 949 01 Nitra
tel: +421 37 6408 111
e-mail:
IČO: 00157716
DIČ: 2021246590
IČ DPH: SK 2021246590
 
 
fb ikona icon instagram

Mediálni partneri

logo nitraden web logo dab
logo mlyny Nitricka logo web
logo centro male logo nr24
logo NISYS noveRE logo Divadelná Nitra 2018radio plus logo