Naši študenti súčasťou filmového projektu

Hoci okolnosti počas jarných mesiacov dali niektorým plánovaným aktivitám pre študentov stopku, budúci prekladatelia z nitrianskej Katedry translatológie FF dostali ďalšiu skvelú príležitosť otestovať svoje prekladateľské zručnosti v praxi. Katedre sa totiž podarilo nadviazať spoluprácu s občianskym združením Cesta von, ktoré sa dlhodobo venuje podpore vzdelanosti obyvateľov z chudobných a vylúčených komunít a rozvíjaniu ich potenciálu, pričom vytvára príležitosti pre ich lepšie uplatnenie v budúcnosti. Na rovnaké posolstvo odkazuje aj rovnomenný autorský dokumentárny film združenia s názvom Cesta von (2019), ktorý cez osobný príbeh Alexandry Giňovej podáva svedectvo o snahe rómskych žien v boji proti generačnej chudobe v segregovaných rómskych komunitách.
z natacania
Mnoho tvárí z dokumentárneho filmu je známych aj vďaka úspešnej iniciatíve združenia Projekt Omama, ktorý získal pozornosť a uznanie nielen u nás, ale aj v zahraničí. Práve z tohto dôvodu sa tvorcovia rozhodli sprístupniť film aj divákom za hranicami Slovenska a študentom KTR sa tak v rámci prekladateľskej praxe naskytla možnosť podieľať sa na tejto úlohe pri preklade filmu do anglického jazyka a pri tvorbe titulkov k filmu. Autorský dokumentárny film Cesta von (2019) z tvorivej dielne spoločnosti Fluidum Film, s. r. o., tak vďaka anglickým titulkom z našej dielne poputuje do sveta na medzinárodné filmové festivaly.
omama 1  omama 2
Cesta von (dokumentárny film)
Slovensko, 2019, 55 min
Réžia: Magdaléna Kmeťková, Roman Hraník
Scenár: Magdaléna Kmeťková, Jakub Hraník
Kamera: Roman Hraník
Preklad a titulky: Dominika Balážová a Michal Zervan
Odborné vedenie a korektúra: Emília a Marcos Perez
aktivity omama
Text: Mgr. Emília Perez, PhD., FF – Katedra translatológie
Foto: Fluidum Films, s. r. o.
Uverejnené: 6. 9. 2020