Festival Agrofilm opäť na UKF

Aj napriek zložitej epidemiologickej situácii sa Fakulta prírodných vied UKF tradične pripojila k organizácii v poradí už 36. ročníka medzinárodného filmového festivalu z oblasti poľnohospodárstva, vidieka, trvalo udržateľného využívania zdrojov, potravinárstva, ale aj vedy a výskumu, s názvom Agrofilm 2020. Hlavným organizátorom festivalu je Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum Nitra – Výskumný ústav živočíšnej výroby v Lužiankach. Ambasádorom festivalu je športová osobnosť Matej Tóth.
Tohtoročný festival sa uskutoční v dňoch 5. – 10.októbra 2020. Tvorcovia z 22 krajín sveta prihlásili na aktuálny ročník 94 filmov, v hlavnej súťaži zabojuje 35 dokumentov z 12-tich krajín. Filmy odrážajú okrem iného aj veľký tlak na zodpovedné využívanie zdrojov našej planéty. Filmári si čoraz častejšie všímajú, čo stojí naše pohodlie a komfort. Našťastie, v dokumentoch uvidíme aj ukážky toho, ako môže vyzerať ekologicky zodpovedný prístup k produkcii potravín a využívaniu prírodných zdrojov.
FPV UKF organizuje 7. a 8. októbra 2020 premietanie vybraných filmov na pôde našej univerzity. Každý premietací deň je tematicky orientovaný na vybranú problematiku (biológia, ekológia a geografia) a začína úvodnou odbornou prednáškou našich kolegov. Organizátori budú rešpektovať všetky epidemiologické opatrenia v boji proti pandémii COVID-19, ktoré budú aktuálne platiť počas festivalového týždňa. V prípade sprísnenia bezpečnostných opatrení je jednou z alternatív presunutie festivalu do online priestoru.
Na premietanie filmov srdečne pozývame nielen študentov a pedagógov našej univerzity, ale, ak to podmienky dovolia, aj študentov stredných škôl a všetkých záujemcov o uvedenú problematiku.
Text: prof. RNDr. Radoslav Omelka, PhD. – prodekan pre vedeckovýskumnú činnosť FPV, prof. RNDr. Mária Bauerová, PhD. – prorektorka pre vedeckovýskumnú činnosť UKF
Uverejnené: 21. 9. 2020