Študenti študentom: Pomáhali v ŠD Zobor

Príchod mnohých zahraničných študentov našej univerzity skomplikovala druhá vlna pandémie koronavírusu. Tým z nich, ktorí cestovali z rizikových krajín a ktorým bolo pridelené ubytovanie v študentských domovoch, Univerzita Konštantína Filozofa ponúkla možnosť strávenia takzvanej domácej izolácie v Študentskom domove Zobor. Využilo ju 143 mladých ľudí – neľahkú situáciu im pomáhalo zmierniť okrem zamestnancov aj šesť dobrovoľníkov z radov študentov UKF.
Keď študent informatiky Valerii Popovych dostal od vedenia univerzity otázku, či by vedel pomôcť riaditeľovi Študentských domovov UKF, neváhal. Pochádza z ukrajinského Kyjeva a už niekoľko rokov spolupracuje s Oddelením pre medzinárodné vzťahy ako koordinátor pre rusky hovoriacich študentov. Práca s prichádzajúcimi študentmi však bola tentokrát iná.
„Pred samotným ubytovaním im bolo potrebné skontrolovať dokumenty, zmerať teplotu a vysvetliť základné pravidlá,“ hovorí. „Takisto sme študentom objednávali a roznášali stravu, sprevádzali ich na testovanie COVID-19 a pomáhali pri preubytovaní, respektíve pri ukončení karantény.“
Valerii 3
Dobrovoľnícka úderka pred ŠD Zobor – zľava Dmytro Nosov, Kostiantyn Karenin, Valerii Popovych a Mário Oselský.
V mnohom boli nápomocné skúsenosti študentov urgentnej zdravotnej starostlivosti Mária Oselského a Aurélie Dudášovej. Táto činnosť nebola pre nich cudzia, keďže pracovali aj pri predošlej štátnej karanténe. Aurélia sa k dobrovoľnej práci v ŠD Zobor dostala prostredníctvom dotazníka. Ten ešte v marci vytvorila Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva a ide o databázu študentov, ktorí sú ochotní dobrovoľne pomáhať iným, ako v sociálnych službách, tak psychologických a zdravotníckych zariadeniach.
študentka Aurelia2
Aurélia Dudášová študuje na Katedre klinických disciplín a urgentnej medicíny Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva UKF.
Keď sa študentke po niekoľkých týždňoch ozvali s ponukou ísť pomáhať na internát, ani chvíľu neváhala – ako nám povedala, aj ona chcela prispieť aspoň niečím k zvládnutiu pandemickej situácie, ktorá tu bola a momentálne opäť je.
Práce bolo dosť, o nude sa hovoriť nedá. Keďže v domácej izolácii sa ocitli ľudia často „nedobrovoľne“, väčšinou sa sťažovali. Len výnimočne niekto poďakoval.
„Určite nikdy nezabudnem na poďakovanie, ktoré sme dostali od pána, ktorý mal problémy s tlakom, keď bola ešte štátna karanténa,“ povedala nám Aurélia. „Mám ho doma vytlačené a občas sa naň pozriem a poviem si, že práve kvôli tomuto sa naozaj oplatí študovať urgentnú medicínu. Vedomosti, ktoré získate a využijete ich v praxi, naozaj stoja za to.“
Text. Mgr. Jana Krajčovičová, R – Oddelenie médií
Foto: Valerii Popovych a Aurélia Dudášová