UKF súčasťou Konzorcia slovenských univerzít

Konzorcium slovenských univerzít U10+ je vyústením zámerov Memoranda o spolupráci slovenských univerzít, podpísaného 22. októbra 2019. U10+ vzniklo po dohode desiatich rektorov slovenských univerzít s možnosťou rozšírenia o ďalších členov. Zakladateľskými členmi sú Ekonomická univerzita v Bratislave, Katolícka univerzita v Ružomberku, Prešovská univerzita v Prešove, Technická univerzita vo Zvolene, ktorá sa stala sídlom konzorcia,Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne, Trnavská univerzita v Trnave, Univerzita J. Selyeho v Komárne, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici a Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave.
Spoločne za vyššími cieľmi
Konzorcium vytvára podmienky pre integráciu vzdelávacej a vedeckovýskumnej infraštruktúry, intelektuálnej kapacity takmer 4 000 tvorivých zamestnancov a viac než 50 000 študentov. Projektové tímy týchto univerzít aktuálne predstavujú takmer 60-percentný podiel na financovaní slovenských univerzít a SAV z prostriedkov Horizontu 2020.
Účelom U10+ je tvorba študijných programov na základe spoločného postupu, vytváranie spoločných študijných programov, spoločné uskutočňovanie výskumnej, vývojovej alebo inej tvorivej činnosti či spoločné zabezpečovanie možností stravovania a ubytovania pre študentov. Signatári memoranda deklarovali záujem koncentrovať a rozvíjať tvorivé kapacity na zlepšenie národného a medzinárodného postavenia členských univerzít, zabezpečovanie a zvyšovanie kvality vzdelávania, vedy, výskumu a umeleckej činnosti, získavanie a efektívne využívanie ľudských a finančných zdrojov, spoločný modul vzdelávania v rámci programu Erasmus+, posilnenie vzájomnej synergie kapacít, vytvorenie spoločného výskumného parku centier vedeckej excelentnosti, napĺňanie spoločenskej misie vysokých škôl a zároveň aktívnu spoluprácu s ďalšími združeniami univerzít a iných subjektov, ktoré podporujú vzdelávaciu a vedeckú činnosť na Slovensku a v zahraničí.
Riešenie globálnych výziev
Cieľom konzorcia je prepojiť univerzity, ktoré pôsobia na rozličných stupňoch hodnotového reťazca, a poskytnúť komplexné riešenia, aplikovateľné v krátkodobom horizonte a s celospoločenským dosahom. Ako sa píše v tlačovej správe konzorcia, „veľké globálne výzvy ako chudoba, potravinová bezpečnosť, urbanizácia, migrácia, klimatické zmeny, kreatívny priemysel nie je možné riešiť bez funkčného prepojenia jednotlivých prvkov výskumného ekosystému. Cieľom je vytvárať synergie v rámci špičkových medzinárodných výskumov. Toto unikátne konzorcium univerzít má ako jediné na Slovensku kapacitu ponúknuť hardvér aj softvér zručností pri riešení globálnych výziev pomocou best practice zo Slovenska."
Spracovala: Tímea Kamenická, R – Kancelária rektora
Zdroj: www.tuzvo.sk