Besedovali o filmovej adaptácii románu Slúžka

Druhý novembrový pondelok navštívila Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF v Nitre slovenská režisérka Mariana Čengel Solčanská. Dôvodom tejto vzácnej návštevy bola prednáška spojená s besedou, ktorá sa venovala procesu filmovej adaptácie historického románu Hany Lasicovej Slúžka.
Solcanska  Solcanska beseda
Po úspechu Solčanskej filmov Legenda o lietajúcom Cypriánovi, Láska na vlásku či dokudrámach Únos a Sviňa ju oslovil román Slúžka (Evitapress, 2013). Ide o tragický príbeh slúžky vsadený do obdobia rozpadu monarchie a vzniku Československa, ktorého filmové spracovanie prebieha práve pod režisérskou taktovkou nitrianskej rodáčky a zároveň absolventky UKF Mariany Čengel Solčanskej. Režisérka poslucháčom počas prednášky priblížila nielen proces prípravy tohto filmu, ktorý by mal prísť do slovenských kín na jeseň budúceho roka. Svoj odborný výklad o procese spracovania pôvodného textu románu a jeho premene na audiovizuálne dielo doplnila pútavým rozprávaním o tom, ako to vyzeralo v zákulisí samotného natáčania.
Solcanska Gallik
Prednáška sa uskutočnila v rámci programu celoslovenského Týždňa vedy a techniky 2020 a bola určená nielen študentom a pedagógom ÚSJK FSŠ UKF v Nitre. Vďaka tomu, že kvôli súčasnej situácii bolo podujatie presunuté do online priestoru, využilo možnosť sledovať prednášku asi osem desiatok poslucháčov z celej univerzity.
Text: PhDr. Lenka Tkáč-Zabáková, PhD., FSŠ – Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr
Foto: doc. PhDr. Ján Gallik, PhD., FSŠ – Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr