Univerzita otvorila svoje brány záujemcom o štúdium

Na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre sa vo štvrtok 19. februára 2015 uskutočnil Deň otvorených dverí. Počas neho mohli študenti stredných škôl, ich rodičia a študijní poradcovia navštíviť a voľne si prezrieť priestory všetkých piatich fakúlt. Zároveň im pracovníci študijných oddelení, pedagógovia a doktorandi poskytli informácie o možnostiach vysokoškolského štúdia na našej univerzite, o študijných programoch realizovaných univerzitou a ich uplatniteľnosti na trhu práce, o podmienkach prijímacieho konania či o dôležitých termínoch.
Uchádzači o štúdium tak mali príležitosť oboznámiť sa so štruktúrou a aktivitami univerzity, so systémom výučby a pozrieť si výučbové, výskumné, technologické a knižničné priestory fakúlt spojené s odborným výkladom.
Deň otvorených dverí prebiehal vo všetkých objektoch univerzity. Okrem toho boli záujemcom o štúdium v hlavnej budove na Tr. A. Hlinku 1 k dispozícii informácie o Študentskom parlamente, o spolku Erasmus Student Network (ESN), o organizáciách AIESEC a SAIA.
Oddelenie médií UKF v Nitre zabezpečilo v spolupráci s ESN a Mediálnym centrom Filozofickej fakulty UKF v Nitre pre návštevníkov Dňa otvorených dverí vypĺňanie a zber krátkych dotazníkov, určených pre záujemcov o štúdium na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Podarilo sa nám získať 409 vyplnených krátkych dotazníkov od záujemcov o štúdium na univerzite, z ktorých vyplynulo, že záujemcovia o štúdium na univerzite prišli na DOD najmä z Nitrianskeho kraja (67 %), z Trnavského kraja (12 %) a z Banskobystrického kraja (8 %). Najmenej zastúpený bol Žilinský (2 %), Košický (1 %) a Prešovský kraj (1 %). V najväčšej miere išlo o študentov stredných škôl (95 %), pracujúcich (2,3 %), študentov vysokých škôl (1,2 %) a necelé percento tvorili rodičia a nezamestnaní.
Záujemcovia o štúdium uvádzali ako typ strednej školy najčastejšie stredné odborné školy (47 %) a gymnáziá (42 %). Obchodné akadémie sme zaregistrovali u 10 % a zvyšok tvorili konzervatóriá (1 %). Záujem o štúdium prejavilo 68 % návštevníkov, 28 % uviedlo, že ešte nie sú rozhodnutí a 4 %, že záujem študovať na UKF nemajú.
Výsledky získané na základe dotazníkového prieskumu medzi záujemcami o štúdium na našej univerzite nám pomáhajú efektívnejšie komunikovať s danou cieľovou skupinou a každý rok kvalitnejšie pripraviť toto podujatie, ktorého organizovanie sa stalo univerzitnou tradíciou.