Rektori U10+ podpísali zakladateľskú zmluvu

Rektori univerzít, ktoré založili Konzorcium slovenských univerzít, sa 20. novembra 2020 stretli na pôde Technickej univerzity vo Zvolene, aby podpísali zakladateľskú zmluvu a stanovy konzorcia.
Konzorcium U10+ založilo desať univerzít – Ekonomická univerzita v Bratislave, Katolícka univerzita v Ružomberku, Prešovská univerzita v Prešove, Technická univerzita vo Zvolene, Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne, Trnavská univerzita v Trnave, Univerzita J. Selyeho v Komárne, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici a Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave. U10+ má však potenciál rozšírenia o ďalších členov. Sídlom konzorcia sa stala Technická univerzita vo Zvolene.
podpis zmluvy u10
Konzorcium vytvára podmienky pre integráciu vzdelávacej a vedeckovýskumnej infraštruktúry, intelektuálnej kapacity takmer 4 000 tvorivých zamestnancov a viac než 50 000 študentov. Projektové tímy týchto univerzít aktuálne predstavujú takmer 60-percentný podiel na financovaní slovenských univerzít a SAV z prostriedkov Horizontu 2020.
Účelom Konzorcia U10+ je tvorba študijných programov na základe spoločného postupu, vytváranie spoločných študijných programov, spoločné uskutočňovanie výskumnej, vývojovej alebo inej tvorivej činnosti či spoločné zabezpečovanie možností stravovania, ubytovania, kultúrneho, spoločenského a športového života pre študentov.
podpis zmluvy konzorcium
Ako sa uvádza v tlačovej správe konzorcia: „Signatári sa podpisom zmluvy zaviazali koncentrovať a rozvíjať tvorivé kapacity na zlepšenie národného a medzinárodného postavenia členských univerzít, zabezpečovať a zvyšovať kvalitu vzdelávania, vedy, výskumu a umeleckej činnosti, získavať a efektívne využívať ľudské a finančné zdroje, budovať spoločný modul vzdelávania v rámci programu Erasmus+, vytvoriť spoločný výskumný park centier vedeckej excelentnosti, napĺňať spoločenskú úlohu vysokých škôl, ako aj aktívne spolupracovať s ďalšími združeniami univerzít a inými subjektami, ktoré podporujú vzdelávaciu a vedeckú činnosť na Slovensku a v zahraničí."
Spracovala: Tímea Kamenická, R – Kancelária rektora
Foto a video: tuzvo.sk (Miroslav Rusnák)

Uverejnené: 23. 11. 2020