Počítače pre študentov z chudobných rodín

Pandémia ovplyvnila asi všetky oblasti nášho života. Odborníci varujú najmä pred rizikom súvisiacim s nemožnosťou vzdelávať sa pre tisícky žiakov a žiačok, ktorí nemajú počítač alebo prístup k internetu. Pracujem v mimovládnej organizácii, ktorá sa venuje podpore vzdelávania stredoškolákov a vysokoškolákov z marginalizovaných komunít, a v posledných týždňoch dostávam denne desiatky prosieb o pomoc od stredoškolských študentov. Potrebujú počítač, aby sa mohli trénovať v prstoklade, robiť domáce úlohy, pripájať sa na online hodiny. Ide o chlapcov a dievčatá z chudobných rodín. Vlastný počítač je pre nich nedosiahnuteľným snom.
Vďaka Fakulte sociálnych vied a zdravotníctva Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre sa tento sen stal pre desiatich z nich realitou. Fakulta organizácii Roma Education Fund darovala 10 počítačov, ktoré im môžeme požičať. V ich mene ďakujem. Ďakujem za to, že budú môcť pokračovať v štúdiu, ďakujem za to, že sa nebudú cítiť menejcenní a nebudú sa musieť s hanbou ospravedlňovať za neúčasť na hodinách. Ďakujem za skvelý pocit z toho, že na nich myslia ľudia z uznávanej univerzity.
Osobitné poďakovanie patrí iniciátorke, docentke Jurine Rusnákovej z Ústavu romologických štúdií, docentovi Rastislavovi Rosinskému, dekanovi Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva, a inžinierke Petre Kluvancovej, tajomníčke fakulty, ktorí sa o dar postarali.
darovanie pc  darovanie pc fsvaz  darovanie fsvaz
Text a foto: Mgr. Viktor Teru, národný facilitátor a fundraiser pre REF Slovensko, externý doktorand Ústavu romologických štúdií FSVaZ UKF v Nitre

Uverejnené: 1. 12. 2020