Besedovali s americkými spisovateľkami

Sprievodnými podujatiami tradičného novembrového kolokvia Katedry anglistiky a amerikanistiky FF UKF, ktoré sa tento rok nieslo v znamení témy Ženy a literatúra, boli online besedy s dvoma začínajúcimi americkými spisovateľkami Arielle Bailie a Avellinou Balestri.
17. novembra o 17.00 h sme najskôr na našej virtuálnej univerzitnej pôde privítali Arielle Bailie, ktorej debutový román a zároveň prvý diel pripravovanej série The Sunfire Saga s názvom The Icarus Aftermath vyšiel v auguste tohto roku. V rozhovore sa s nami Arielle podelila nielen o svoje skúsenosti z písania tohto sci-fi románu inšpirovaného antickou gréckou a rímskou mytológiou a priblížila nám úskalia samo-publikovania, ale aj o zážitky zo svojej editorskej praxe a, v súlade s témou kolokvia, aj o jej názory na postavenie žien v literatúre a literárnom priemysle a zákulisí fungovania knižného marketingu.
28. novembra o 10.00 h sa následne uskutočnilo stretnutie s Avellinou Balestri. Avellina sa venuje literárnej analýze a interpretácii a náboženským štúdiám a svojimi článkami s touto tematikou pravidelne prispieva do viacerých fanúšikovských či poloakademických časopisov. Okrem toho píše aj fanfikciu a originálnu autorskú fikciu a práve pracuje na vydaní svojej prvej knihy, ktorá má byť súčasťou viacdielnej série o živote Robina Hooda. Rovnako ako Arielle, aj Avellina sa s nami podelila o svoje spisovateľské a publikačné skúsenosti a názory na postavenie žien v literatúre. Navyše nám porozprávala aj o jej práci hlavnej editorky online časopisu (fungujúceho zatiaľ na čisto dobrovoľníckej práci) Fellowship and Fairydust, ktorý je zameraný na publikovanie rovnako širokého spektra článkov, aké sama píše, ale aj o tom, ako sa v roku 2019 stala organizátorkou medzinárodnej konferencie More than a Memory – Tolkien Spiritual Conference v Oxforde, a tiež o pripravovanej konferencii zameranej na prienik náboženstva a literatúry.
Záznam z oboch podujatí je možné si pozrieť na nasledovných linkoch:
Text: Mgr. Martina Juričková

Uverejnené: 6. 12. 2020