Našli unikátnu bronzovú figúrku Kelta

Na jeseň tohto roku sa podarilo archeológom z Múzea Spiša v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom v Žiline a Spolkom SEPTENTRIO nájsť počas archeologického prieskumu hradiska v Jánovciach-Machalovciach, okr. Poprad, unikátnu bronzovú figúrku muža so zlatými očami. Do výskumu je zapojená aj Katedra archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Sedem centimetrov vysokú figúrku možno na základe charakteristických čŕt, ako sú výrazné oči, nos, vlasy sčesané dozadu a hlavne na krku vyobrazený nákrčník, datovať do staršej doby laténskej až staršej doby rímskej (4. storočie pred Kr. až 2. storočie po Kr.). V tomto období sídlil na území Spiša keltský kmeň Kotínov.
Figurka Kelta
Dňa 4. decembra bol nález prezentovaný verejnosti počas tlačovej konferencie v Múzeu Spiša za účasti archeologičky Mgr. Márie Hudákovej z Múzea Spiša, archeológa a odborného asistenta Mgr. Dominika Repku, PhD., z Katedry archeológie FF UKF v Nitre, starostu obce Jánovce Jozefa Kacvinského a zástupcov médií.
Text: Dominik Repka, FF – Katedra archeológie
Foto: Matúš Hudák