Vytvorili analýzu textov pre portál demagog.sk

V rámci spolupráce s tímom portálu demagog.sk vytvorili Jozef Kapusta a Dominik Halvoník z Katedry informatiky našej univerzity textovú analýzu výrokov politikov. Cieľom analýz bolo na základe výrokov zistiť najčastejšie témy, ktoré boli vyhodnotené ako pravdivé, nepravdivé alebo zavádzajúce. Pomocou metód umelej inteligencie, oblasti spracovania prirodzeného jazyka, boli vo výrokoch automaticky identifikované lemy a morfologické značky. Na základe týchto morfologických značiek boli do ďalšej analýzy vybrané podstatné mená, ktoré sú považované za nositeľov tém. Krátke zhodnotenie výsledkov bolo uverejnené v článku DenníkaN.
Ako sa v ňom píše, tím vedcov pod vedením J. Kapustu sa analyticky pozerá na slovné druhy a vetné členy. Zistili, že takzvané fake news používajú častejšie cudzie slová než mienkotvorné médiá. Vysvetlenie môže súvisieť s tým, že dezinformačné portály často preberajú „senzácie“ zo zahraničia.
Tím tiež potvrdil, že „fake news“ majú negatívnejší sentiment – v ich článkoch je vyšší počet negatívnych slov než tých pozitívnych. Vysvetlenie môžu ponúkať psychologické výskumy, ktoré ukázali, že depresívne príbehy lákajú čitateľov viac než tie pekné. „Fejkovým“ médiám teda prinášajú viac pozornosti.
Spracovali: doc. PaedDr. Jozef Kapusta, PhD., Mgr. Jana Krajčovičová

Uverejnené: 8. 12. 2020