Fyzikálny adventný kalendár vyhral

Fyzikálny adventný kalendár, ktorý pripravilo občianske združenie Viac ako učenie v spolupráci s Katedrou fyziky FPV UKF v Nitre, získal finančnú podporu grantového programu Nadácie Orange e-Školy pre budúcnosť. Nadácia Orange ocenila prípravu fyzikálneho adventného kalendára. Spomedzi 258 projektov, z ktorých bolo 75 projektov podporených, sa fyzikálny adventný kalendár umiestnil na prvom mieste.
Adventný kalendár môžete nájsť od utorka 1. decembra do štvrtka 24. decembra 2020 na youtube kanáli katedry fyziky. Každý deň je o 8.00 hod. zverejnené video s experimentom, ktorý si môžete pozrieť, ale ak budete chcieť, môžete si ho aj sami vyskúšať.
Za prvé dni fungovania Fyzikálneho adventného kalendára si jednotlivé videá pozrelo viac ako 2000 jedinečných divákov. Všetky videá dosiahli viac ako 7000 zobrazení a celkový čas, ktorý diváci strávili sledovaním videí bol viac ako 130 hodín. Prvenstvo v počte pozretí drží v rukách prvé video na tému hustotový koktail.
Adventný kalendár obsahuje rôzne typy experimentov:
  • Urob si sám (experimenty, ktorých realizáciu si môžeš zopakovať aj doma)
  • Nedokončené videá (experimenty, ktoré si buď dokončíš doma a zistíš čo sa stane, alebo si tipneš ako experiment skončí a na riešenie si počkáš do ďalšieho dňa)
  • WAU experimenty (experimenty, ktorých výsledok ťa prekvapí a keď si ho pripravíš, môžeš ním tiež niekoho prekvapiť)
  • Fyzikálna súťaž (experimenty, ktoré sa dajú využiť ako súťaž medzi členmi rodiny)
  • Darčeky (podľa nášho návodu si vyrobiť „fyzikálnu hračku“, ktorá môže niekoho potešiť pod stromčekom)
Experimenty sa striedajú a sú zostavené tak, aby sa dali zrealizovať aj doma a aby sa vďaka nim ukázala krása fyziky. Ide o zaujímavé prepojenie poznatkov z fyziky a chuti objavovať.
Chceli by sme sa touto cestou poďakovať aj školám, ktoré nás podporili pri príprave projektu:
  • Evanjelická spojená škola, Martin
  • ZŠ Kniežaťa Pribinu, Nitra