Z cyklu koncertov Nevidiaci vo svete hudby

Hudba je univerzálnou rečou ľudstva. Nepozná hraníc, prihovára sa priamo nášmu srdcu a je plnohodnotne prístupným cenným darom aj pre umelcov so zdravotným znevýhodnením. V rámci cyklu koncertov Nevidiaci vo svete hudby sa nám núka príležitosť vypočuť si známe i menej známe skladby svetového a domáceho klavírneho repertoáru, no zároveň hlbšie uchopiť a pochopiť myšlienku A. de S. Exupéryho Malého princa: „Správne vidíme iba srdcom – to podstatné je očiam neviditeľné...“.
Mladý talentovaný klavirista Ladislav Medvec je absolventom Konzervatória v Nitre a v súčasnosti študentom Katedry hudby PF UKF v Nitre v klavírnej triede Aleny Kručayovej. Pod jej odborným vedením pripravil koncertnú dramaturgiu, ktorú tvoria klavírne skladby patriace medzi skvosty hudobnej literatúry. Diela L. van Beethovena (Sonáta E dur op. 14/1), F. Mendelssohna-Bartholdyho (Andante a Rondo capriccioso op. 14), R. Schumanna a F. Liszta (Venovanie – Pieseň Lásky) a S. Prokofieva (Montekovci a Kapuletovci z klavírnej suity Rómeo a Júlia) oslovujú poslucháčov originalitou hudobného jazyka, myšlienkovou hĺbkou a emocionálnym bohatstvom. Zaujímavosťou programu je premiéra klavírnych skladieb úspešných slovenských skladateľov a skladateliek Jany Kmiťovej (Báseň o snehu, Báseň o daždi), Ľubice Čekovskej (Happy Hands), Ivana Buffu (Momentum) a Mária Polónyiho (Hearts), ktorých umelecká tvorba získala uznanie ako na domácich, tak aj na zahraničných hudobných festivaloch a koncertných pódiách.
Koncerty Nevidiaci vo svete hudby z verejných zdrojov podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. Koncerty pripravilo OZ Konfrontácie v spolupráci s Katedrou hudby PF UKF v Nitre a OZ Konsonancie.
Priaznivcov koncertného umenia i všetkých tých, ktorí svojím záujmom chcú podporiť nevidomého klaviristu Ladislava Medveca, pozývame, aby sa v stredu 16. decembra 2020 o 18.00 h pripojili na web Západoslovenskej televízie.
Nevidiaci vo svete hudby plagát
Text: Alena Kručayová, Marek Štrbák, PF – Katedra hudby
Ilustračná fotografia v perexe: pixabay.com