Návšteva z Ruského centra vedy a kultúry

Dňa 16. decembra 2020 navštívila UKF riaditeľka Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave, pani Inna Kuznetsova, v sprievode 1. tajomníka veľvyslanectva Rukej federácie na Slovensku, pána Vladislava Kulikova. Delegácia bola prijatá rektorom UKF prof. RNDr. Liborom Vozárom, CSc., za prítomnosti prorektorky pre medzinárodné vzťahy PhDr. Martiny Pavlíkovej, PhD., prodekana pre medzinárodné vzťahy Filozofickej fakulty (FF) UKF prof. PaedDr. Bernarda Garaja, CSc., a vedúcej Katedry ruského jazyka FF UKF prof. Natálie Muránskej, PhD.
Hlavnými témami rokovania boli možnosti organizovania fotovýstavy Štátneho literárneho múzea o živote a práci L. N. Tolstoja, projekt podpory prekladateľskej školy a možnosti založenia a otvorenia Centra fondu „Russkij Mir“ na pôde UKF, resp. FF UKF.
„Všetky možnosti rozvoja spolupráce v oblasti vedy, literatúry a kultúry na pôde UKF podporujem, projekt otvorenia Centra fondu ´Russkij Mir´ je pre univerzitu zaujímavý pre zviditeľňovanie UKF v rámci medzinárodných vzťahov hlavne v období, kedy na univerzite zaznamenávame zvýšený záujem o štúdium u študentov z Ruskej federácie. Veľmi ma zaujala taktiež myšlienka prekladateľskej školy, kde vieme nadviazať na historickú tradíciu výučby a štúdia ruského jazyka na našej univerzite v minulosti,“ predniesol rektor UKF.
Hlavným predstaviteľom jazykovej výučby je FF UKF. Prodekan prof. Bernard Garaj ocenil všetky prerokovávané možnosti spolupráce a ubezpečil predstaviteľov ruskej delegácie, že FF sa bude snažiť nájsť všetky možnosti, aby projekty boli zrealizované. Jeho názor podporila aj vedúca katedry ruského jazyka prof. Natália Muránska. Všetci spoločne s rektorom UKF sa zhodli na tom, že hlavným problémom realizácie projektov je v súčasnosti dištančná forma štúdia, ktorá obmedzuje osobnú prítomnosť študentov v reálnom živote univerzity.
V závere rokovania prorektorka pre medzinárodné vzťahy Dr. Martina Pavlíková informovala delegáciu o medzinárodnej spolupráci UKF s ruskými univerzitami. Prorektorka zdôraznila najmä veľký záujem zahraničných partnerov o spoluprácu s UKF v rámci projektu ERASMUS+ KA107.
Text: Mgr. Pavol Vakoš, R – Oddelenie pre medzinárodné vzťahy

Uverejnené: 17. 12. 2020