Absolventi UKF ovládli anketu Atlét roka 2020

Vyhlásenie výsledkov ankety Atlét roka 2020, ktorú každoročne vyhlasuje Slovenský atletický zväz (SAZ), sa konalo 18. decembra 2020 v bratislavskej športovej hale Mladosť za dodržania protiepidemiologických opatrení. Diváci mohli vyhlásenie sledovať na webe, youtube a facebooku Slovenského atletického zväzu. Vyhlásenie moderovala Michaela Grendelová a uplynulú sezónu zhodnotili šéftréner SAZ-u Martin Pupiš, reprezentačný tréner mládeže SAZ-u Martin Illéš a prezident SAZ-u Peter Korčok, ktorý zároveň vyhlásil výsledky v jednotlivých kategóriách.
atlet roka anketa  atlet roka tlacovka
Prvenstvo už po siedmykrát
Anketa sa každoročne udeľuje najlepším atlétom a trénerom za aktuálny rok. Zohľadňované sú umiestnenia na pretekoch, časy, postavenia vo svetových tabuľkách či splnené limity na kvalitné medzinárodné podujatia. Práve vďaka splnenému limitu na olympiádu v Tokiu, zdolanému na Dudinskej päťdesiatke, a prvenstvu vo svetových tabuľkách zvíťazil so 609 bodmi v hlavnej kategórii Atléta roka chodec Matej Tóth, bývalý absolvent UKF v odbore žurnalistika. Olympijský víťaz z Ria de Janeira z roku 2016 a majster sveta z Pekingu (2015) získal ocenenie Atlét roka už siedmykrát.
„Pre mňa to má naozaj výnimočnú silu najmä v tom, že je to siedmy titul a v sezóne, alebo pred pár mesiacmi, keď som si hovoril, že pravdepodobne už športovať nebudem o tomto čase a musím ukončiť športovú kariéru bez vrcholu – v takejto sezóne ešte získať takéto ocenenie a zašliapať kvalitný výkon v Dudinciach je niečo, čo ma určite povzbudilo,“ zhodnotil bezprostredne po vyhlásení výsledkov Matej Tóth.
atlet roka
Uplynulá sezóna vôbec nebola jednoduchá. „Uvedomujem si, že táto sezóna bola atypická, že neboli vrcholné podujatia a tak, ako už aj spomínal šéftréner Martin Pupiš, bolo oveľa náročnejšie sa rozhodnúť a posudzovať jednotlivé výkony,“ dodal Matej.
Tretie miesto aj Prekvapenie roka
Emma Zapletalová, študentka telesnej výchovy a ruského jazyka a literatúry, sa v ankete v kategórii dospelých umiestnila na treťom mieste so ziskom 564 bodov, zároveň sa však stala Prekvapením roka. Vďaka jej hviezdnej sezóne – niekoľkokrát zabehnutý slovenský rekord, účasť na Diamantovej lige v Ríme, striebro na mítingu Zlatá tretra v Ostrave či pokorenie limitu na olympiádu v Tokiu (plnenie limitov bolo v tom čase, žiaľ, kvôli pandémii pozastavené), jej len tesne ušlo druhé miesto. To získal šprintér Ján Volko.
„Ja som za toto umiestnenie veľmi rada, pretože som vlastne tento rok bola prvýkrát medzi dospelými a hneď som sa umiestnila na celkom vysokom mieste,“ prezradila počas tlačovej besedy Emma.
Veľa slovenských atlétov sa momentálne pripravuje na Kanárskych ostrovoch. Tréningové plány, ktoré ju v najbližšom čase čakajú, predstavila aj Emma. „V Nitre mám všetky podmienky, ktoré momentálne potrebujem, vyrážame však na sústredenie začiatkom januára.“
Hlavným cieľom nasledujúcej sezóny bude pre Emmu a jej trénera splnenie limitu na olympiádu, nemenej dôležitým podujatím sú Majstrovstvá Európy do 23 rokov v Bergene.
Aj najlepší tréner je spod Zobora
Peter Žňava, tréner Emmy Zapletalovej a bývalý absolvent UKF, získal ocenenie Tréner roka 2020 v kategórii dospelých. Ide o jeho prvý triumf v danej kategórii, v roku 2018 sa umiestnil na druhom mieste v kategórii Tréner mládeže. Ako prezradil, výsledky ho trochu prekvapili.
„V prvom rade musím povedať, že ma to veľmi teší, ale naozaj to prekvapenie bolo o to väčšie, že som to vyhral ja ako tréner tretej atlétky v poradí, keďže sa štandardne stáva, že vyhráva tréner víťaza Atléta roka,“ prezradil po vyhlásení víťazov.
Ocenenie si váži, no motiváciou je pre neho samotná práca so zverencami. „Ja som bol motivovaný dostatočne už aj predtým, ako som túto anketu vyhral, ale, samozrejme, ma to potešilo a motivovaný ostávam rovnako.“
atlet roka oceneni
Bývalí absolventi a študentka UKF. Zľava: Peter Žňava, Emma Zapletalová, Matej Tóth a Martin Illéš
Zastúpenie bývalých absolventov UKF bolo v ankete ešte početnejšie. Na druhom mieste v kategórii Tréner roka dospelých sa umiestnil tréner Mateja Tótha Matej Spišiak, druhé miesto v kategórii Tréner roka mládeže sa ušlo Kataríne Adlerovej.
Uspeli aj v Športovcovi roka 2020
Matej a Emma sa umiestnili na výborných priečkach aj v rámci ankety Športovec roka 2020, ktorú organizoval Klub športových redaktorov SSN v spolupráci so Slovenským olympijským a športovým výborom. Oceňovanie sme na televíznych obrazovkách, i keď v trochu inej podobe, ako sme boli zvyknutí, mohli sledovať 16. decembra 2020. Matej Tóth sa v silnej konkurencii športovcov, akými sú Ján Volko, Peter Sagan či víťazka Petra Vlhová, umiestnil na krásnom 5. mieste so ziskom 76 bodov, Emma so 16 bodmi skončila trinásta.
Text: Tímea Kamenická, R – Kancelária rektora
Foto: archív M. I., www.atletika.sk