Stanovisko AS UKF k novele VŠ zákona

Akademický senát Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre principiálne nesúhlasí s novelou zákona o vysokých školách pripravenou Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a pripája sa k stanoviskám Rady vysokých škôl Slovenskej republiky a Slovenskej rektorskej konferencie (schválené 1. marca 2021).
Nižšie prinášame kompletné znenie stanovísk a vyhlásení:
  • Rady vysokých škôl Slovenskej republiky
  • Slovenskej rektorskej konferencie
  • Klubu dekanov fakúlt vysokých škôl Slovenskej republiky
  • Konzorcia slovenských vysokých škôl U10+
a rozdielový dokument novely zákona o vysokých školách.

Uznesenie Rady vysokých škôl SR prijaté na zasadnutí dňa 23. februára 2021
Rada vysokých škôl Slovenskej republiky (ďalej Rada) zásadne nesúhlasí s návrhom novely zákona o vysokých školách, odmieta ho a žiada Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (ďalej Ministerstvo) ho stiahnuť, pretože:
  • je nekoncepčný a účelový, navrhované ustanovenia neriešia skutočné problémy vysokých škôl,
  • prehlbuje obmedzenie autonómie vysokých škôl, pričom už súčasný stav zákona ju podľa nezávislých medzinárodných auditov nadmerne obmedzuje,
  • bol vypracovaný bez spolupráce s vysokými školami a ich reprezentáciami,
  • prakticky likviduje akademickú samosprávu na vysokých školách a ich fakultách, ktorá je základným pilierom slobodného vzdelávania a tvorivej činnosti na vysokých školách v demokratickej spoločnosti,
  • uvrhuje verejné vysoké školy do závislosti od politickej moci a predstavuje faktické ovládnutie verejných vysokých škôl prostredníctvom personálnych nominácií ministrom školstva, čo vracia vysoké školy do obdobia pred Novembrom 1989.
Rada ako najvyšší samosprávny orgán vysokých škôl dôrazne žiada Ministerstvo vypracovávať legislatívne návrhy v oblasti vysokého školstva v spolupráci so všetkými reprezentáciami vysokých škôl v zmysle zákona o vysokých školách a v súlade s programovým vyhlásením vlády Slovenskej republiky. V prípade nerešpektovania našich požiadaviek Rada vyzve vysoké školy k vyhláseniu štrajkovej pohotovosti.
Link na Uznesenie pléna RVŠ SR k návrhu novely zákona o vysokých školách

Uznesenie Slovenskej rektorskej konferencie prijaté na 97. zasadnutí dňa 23. februára 2021
  1. SRK principiálne nesúhlasí s návrhom novely zákona o vysokých školách v predloženej podobe. Táto právna úprava síce obsahuje aj viaceré dobré námety a riešenia, avšak ako celok nerieši kľúčové problémy slovenského vysokého školstva. Je vyjadrením pretrvávajúcej nedôvery vo vysoké školy a snahy o ich ovládnutie a podriadenie štátu.
  2. SRK vyzýva predkladateľa, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, aby materiál v tomto období nezaradil do legislatívneho procesu. V konštruktívnom dialógu, ku ktorému sa týmto SRK zaväzuje, prispeje SRK k hľadaniu efektívnych a optimálnych riešení zásadných problémov slovenského vysokého školstva.
  3. SRK považuje princíp inštitucionálnej autonómie vysokých škôl, princíp akademickej samosprávy a z nich plynúci princíp legislatívnej deregulácie vnútorných mechanizmov vysokých škôl za základný stavebný kameň akejkoľvek budúcej právnej úpravy. Snahy o obmedzenie týchto princípov, ktoré sú jasne badateľné v predloženej novele zákona o vysokých školách, považuje SRK za škodlivé, nebezpečné, neprijateľné. Sú v rozpore s moderným definovaním „univerzity“ ako samosprávnej inštitúcie, ako to deklarujú Magna Charta Universitatum, odporúčania Európskej asociácie univerzít a nedávne Rímske komuniké, v ktorom sa ministri zodpovední za vysoké školstvo zaviazali podporovať inštitucionálnu autonómiu, akademickú slobodu a integritu, účasť študentov a zamestnancov na riadení vysokých škôl.
  4. SRK podporuje urgentné prijatie nového zákona o vysokých školách, ktorý by riešil zásadné problémy v tomto doteraz zaznávanom segmente spoločenskej normativity. Takáto právna úprava sa však dá docieliť iba efektívnym a slušným dialógom rezortného ministerstva so zákonnými reprezentáciami vysokých škôl a so širokou akademickou obcou. Na tento dialóg sme pripravení, a týmto vyhlásením naň kompetentné orgány vyzývame. Konštatujeme, že takýto dialóg doteraz začatý nebol. SRK ponúka pre finálnu verziu moderného proeurópsky koncipovaného zákona svoju expertízu a odborné kapacity a vyzýva ministerstvo k väčšej dôvere vo vysoké školy, ktoré nesú zodpovednosť za svoje aktivity.