Čítanie v čase pandémie: Čo sa zmenilo?

Od marca do mája tohto roka prebieha vo virtuálnom priestore jubilejný desiaty ročník čitateľského projektu Čítam, teda som, ktorý je realizovaný pod záštitou literárnej sekcie Katedry anglistiky a amerikanistiky Filozofickej fakulty UKF. Každý rok účastníci projektu reflektujú prostredníctvom krátkych úvah vybranú tému súvisiacu s literatúrou a čítaním, ktoré sú následne sprístupnené na webovom sídle projektu a otvorené širšej diskusii. Tento rok organizátorky pri výbere témy reagovali na súčasnú pandemickú situáciu, ktorá nevyhnutne zasiahla životy všetkých z nás.
literatura a izolacia
V nadväznosti na zmeny, ktoré so sebou priniesla celosvetová pandémia, sa chceme zamyslieť nad tým, do akej miery novovzniknutá situácia ovplyvnila náš čitateľský život. Téma desiateho ročníka projektu preto znie Literatúra a izolácia. Účastníci projektu sa môžu vo svojich príspevkoch vyjadriť k tomu, ako novovzniknutá skúsenosť, ktorá nás z pochopiteľných dôvodov núti k spoločenskej izolácii, mení naše čitateľské návyky. Čítame viac, čítame menej? Aké knihy čítame? Také, ktoré nám pomôžu pochopiť súčasnú situáciu, alebo také, ktoré nás prenesú do úplne inej reality?
Krátke zamyslenia našich univerzitných študentov budeme na webovom sídle projektu sprístupňovať až do konca mája. Záujemcovia, ktorí by sa chceli zapojiť do diskusie, môžu poslať krátku, približne 250 slovnú úvahu, doc. Márii Hrickovej na . Projekt Čítam, teda som ponúka príležitosť podeliť sa o svoju skúsenosť v dobe, ktorá nepraje osobným stretnutiam a rozhovorom a zároveň môže byť aj zaujímavou sondou do individuálneho prežívania súčasnej situácie.
Text: doc. Simona Klimková, PhD., FF – Katedra anglistiky a amerikanistiky
Ilustračná fotografia: pixabay.com