Jarná škola zameraná na vyučovanie matematiky

Katedra matematiky FPV Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre v spolupráci s nitrianskou pobočkou Jednoty slovenských matematikov a fyzikov organizuje s podporou Európskej spoločnosti pre výskum v teórii vyučovania matematiky (ERME – European Society for Research in Mathematics Education) jarnú školu pre doktorandov a mladých výskumných pracovníkov s názvom Intenzívne školenie v oblasti kvalitatívneho výskumu a výskumných metód vo vyučovaní matematiky (Intensive training school in qualitative research design and research methods in mathematics education).
Organizácia jarnej školy je finančne podporovaná v rámci vznikajúcich komunít výskumníkov v oblasti teórie vyučovania matematiky vo východnej Európe. Jarná škola sa mala pôvodne uskutočniť v dňoch 25. – 27. marca 2020. Vzhľadom na globálnu pandemickú situáciu sa presunula do on-line priestoru a uskutoční sa v dňoch 22. – 26. marca 2021.
Pozvanie na jarnú školu prijalo sedem zahraničných prednášajúcich, traja z Českej republiky a po jednom prednášajúcom sú zastúpené krajiny Rakúsko, Poľsko, Slovinsko, Grécko a Švédsko, ktorí pre účastníkov pripravia webináre o svojich skúsenostiach s využitím kvalitatívnych metód vo výskume v teórii vyučovania matematiky. Účastníci budú pozvaní aj na webinár Marianny Bosch (Španielsko) a Yvesa Chevallarda (Francúzsko), ktorú v tomto týždni organizuje sekcia didaktiky matematiky Ústavu pre didaktiku prírodovedných predmetov Univerzity v Kodani, v Dánsku, pod vedením súčasného prezidenta ERME prof. Carla Winslowa.
O jarnú školu prejavilo záujem viac ako 150 študentov, doktorandov a mladých výskumných pracovníkov z celého sveta, z ktorých bolo vybraných 55 účastníkov z 21 krajín (Slovensko, Česká Republika, Poľsko, Maďarsko, Rakúsko, Mexiko, Indonézia, Ghana, Nórsko, Dánsko, Nemecko, Taliansko, Srbsko, Francúzsko, Veľká Británia, Turecko, Portugalsko, Írsko, Cyprus, Grécko a Nemecko). Uprednostnení boli účastníci z cieľových krajín finančnej podpory (Slovensko, Maďarsko, Litva, Poľsko, Srbsko a Ukrajina). Ďalší uchádzači boli vybraní na základe motivačných listov tak, aby boli zvyšné krajiny čo najrovnomernejšie zastúpené.
Záznamy z vybraných webinárov budú verejnosti dostupné na YouTube kanáli YERME, v rámci skupiny pre podporu doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov v ERME.
Text: doc. PaedDr. Janka Medová, PhD., FPV – Katedra matematiky
Ilustračná fotografia v perexe: pixabay.com

Uverejnené: 16. marca 2021