Projekt SPOT na prahu druhého roka riešenia

Projekt Horizont 2020 s názvom Social and innovative Platform On Cultural Tourism and its potential towards deepening Europeanisation (SPOT), na ktorom sa podieľajú pracovníci Fakulty prírodných vied a Filozofickej fakulty UKF v Nitre, je v druhom roku riešenia. 15 partnerov z celej Európskej únie i mimo nej analyzuje rozmanitosti kultúrneho cestovného ruchu a ich výhody pre hostiteľské komunity a regionálne ekonomiky. Namiesto vnímania návštevníkov a miestnych komunít ako dvoch potenciálne opozičných skupín sa projekt zameriava na to, aby spoločne kreovali kultúrny cestovný ruch. Inovatívnym aspektom projektu je aj vývoj nástroja pre analýzu potenciálu kultúrneho cestovného ruchu a jeho rozvoja. Testuje na serveri ArcGIS s využitím v službe Microsoft Azure: Cloud Computing Services. Vďaka projektu dôjde k rozšíreniu koncepcie kultúrneho cestovného ruchu a obohateniu základne vedeckých poznatkov vyvinutím integrovanej analýzy mnohých rozmanitých foriem kultúrneho cestovného ruchu v rôznych regiónoch Európy.
Napriek pokračujúcim opatreniam proti pandémii COVID-19 výskum pokračuje nepretržite. V letných mesiacoch sa uskutočnil online dotazníkový prieskum zameraný na tri cieľové skupiny – turistov, obyvateľov, podnikateľov a kultúrne inštitúcie. Pri ňom bola nadviazaná úzka spolupráca s Mestským úradom Nitra a s Nitrianskou organizáciou cestovného ruchu. Pandémia odhalila aj fakt, že pobytový cestovný ruch v Nitre je/bol dlhodobo založený na obchodnom cestovnom ruchu (výstavy, semináre, konferencie) a že počet prenocovaní v roku 2020 v porovnaní s rokom 2019 o takmer 50 % poklesol.
Riešiteľský kolektív z UKF v Nitre sa zapája do pravidelných workshopov k jednotlivým pracovným úlohám. Dňa 7. septembra 2020 sa uskutočnil online workshop partnerov projektu na tému Kultúrny cestovný ruch v konkrétnych oblastiach prípadových štúdií, ktorá sa zamerala na diverzitu vnímania kultúrneho cestovného ruchu a na jeho súčasný stav. Účastníci diskutovali o definíciách kultúrneho cestovného ruchu a jeho prínose k europeizácii. Na základe prezentovaných príspevkov sa v súčasnosti pripravuje spoločná správa. Ďalší dôležitý workshop sa konal 27. novembra 2020 s názvom SmartCulTour – IMPACTOUR so zameraním na budúcnosť kultúrneho cestovného ruchu v priebehu najbližších 5 rokov, pričom sa diskutovalo o súčasných bariérach, ktoré bránia jeho rozvoju a hľadali sa potenciálne východiská.
Prípadovou štúdiou pre členov SPOT tímu je mesto Nitra. Preto sme sa aktívne zapojili aj do workshopov vedúcich k vytvoreniu Stratégie rozvoja kultúry, kreatívneho priemyslu a kultúrneho cestovného ruchu v Nitre (2021 – 2031) a návrhu jej Akčného plánu na roky 2021 – 2022. Ďalšou aktivitou je zapojenie sa aj do projektu Nitra – Európske hlavné mesto kultúry 2026. Súčasná kandidatúra na titul EHMK 2026 znamená pre Nitru naštartovanie novej etapy (aj) kultúrneho života a začiatok nového chápania kultúry, kreatívneho priemyslu a cestovného ruchu.
SPOT logo 3 color x15  horizont2020
Text: Peter Ivanič, FF – Ústav pre výskum kultúrneho dedičstva Konštantína a Metoda, Hilda Kramáreková, FPV – Katedra geografie a regionálneho rozvoja

Uverejnené: 22. marca 2021