UKF opäť získala Zelený certifikát

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre sa nedávno opäť stala držiteľom Zeleného certifikátu a loga. Sú potvrdením toho, že naša inštitúcia a všetky jej fakulty pristupujú zodpovedne k ochrane životného prostredia aj správnym triedením odpadov. Zelený certifikát a logo UKF konkrétne získala za odovzdaný elektroodpad, použité prenosné batérie a akumulátory v roku 2020. Tento odpad univerzita odovzdáva na recykláciu každý rok, takže Zelený certifikát získavame každoročne.
Triedenie a recyklácia elektroodpadu a batérií je jedným z aspektov našej všeobecnej environmentálnej zodpovednosti k okoliu a dôkazom zodpovedného fungovania školy. UKF v Nitre má ciele v oblasti environmentálnej politiky zadefinované vo svojom Dlhodobom zámere na roky 2019 – 2025. Jedným z aktuálne realizovaných cieľov je aj stavebná úprava objektov Študentského domova Brezový háj a spoločenskej prístavby ŠD Zobor, ktoré sa tým zaradia do energetickej triedy A1 a získajú označenie ultranízkoenergetické budovy.
„Získanie Zeleného certifikátu by v kontexte našej doby už určite nemalo byť nič výnimočné. Vnímam to ako samozrejmosť v zodpovednom správaní sa každého nášho súčasníka,“ skonštatovala kvestorka UKF v Nitre, Ing. Ľubica Ehrenholdová.
Zelený certifikát UKF v Nitre udelila spoločnosť SEWA, a. s., Bratislava. Je to autorizovaná organizácia zodpovednosti výrobcov s udelenou autorizáciou Ministerstva životného prostredia SR pre komodity elektro, batérie, obaly a neobalové výrobky. Hlavnou činnosťou SEWA je zabezpečiť zber a ekologickú recykláciu elektroodpadov, použitých batérií a odpadov z obalov z elektropredajní, firiem, inštitúcií, škôl, miest a obcí.
logo zelené
Ako potvrdila RNDr. Magdaléna Stritzová z Technického oddelenia UKF v Nitre, s uvedenou spoločnosťou spolupracujeme už minimálne 3 – 4 roky. „Bezplatne od nás odoberajú použité batérie a elektroodpad, aj ten nebezpečný. Množstvá jednotlivých odpadov sú evidované a každoročne hlásené na Okresný úrad v Nitre,“ uviedla RNDr. Stritzová.
Keď to zmeníme „na drobné“, tak napríklad v minulom roku bolo za UKF na Okresný úrad Nitra hlásené takéto množstvo odpadov: vyradené zariadenia (nebezpečný odpad, kód odpadu 20.01.23) – 0,08 t, vyradené zariadenia (nebezpečný odpad, kód odpadu 20.01.35 ) – 0,205 t, telekomunikačné zariadenia (obyčajný odpad, kód odpadu 20.01.36) – 3,595 t a prenosné batérie (obyčajný odpad, kód odpadu 16.06.04) – 0,04 t.
Ako potvrdila Mgr. Lívia Burzová, PR a marketingová manažérka SEWA, s našou univerzitou spolupracujú od mája 2018, spoluprácu od začiatku koordinuje RNDr. Stritzová. „UKF vlani odovzdala spolu 4 520 kg elektroodpadu a 40 kg prenosných batérií," hovorí Mgr. Burzová. „Okrem UKF v Nitre spolupracujeme aj s mnohými ďalšími vysokými školami. Je to každý rok rôzne, podľa toho, ktoré školy – či už základné, stredné alebo vysoké – požiadajú o odvoz starých elektrozariadení. Rovnako spolupracujeme aj s ostatnými vzdelávacími inštitúciami a firmami."
Spracovala: Ing. Jana Černáková, R – Oddelenie médií
Ilustračné foto v perexe: pixabay.com

Uverejnené: 9. apríla 2021
Aktualizované: 12. apríla 2021