Prepojenie vzdelávania s praxou aj dištančne

Katedra pedagogickej a školskej psychológie PF UKF sa snaží aj počas dištančnej výučby implementovať prednášky ľudí z praxe do vzdelávania v rôznych študijných programoch, ktoré umožňujú u študentov rozvoj ich odborných vedomostí a zručností s akcentom na praktické skúsenosti prezentujúcich odborníkov.
Prvým príkladom je séria praktických diskusií s odborníkmi z praxe vo vyučovacom predmete organizačná a pracovná psychológia zabezpečovanom pre študijný program anglický jazyk a kultúra pod vedením PhDr. Roberta Krauseho, PhD., MBA. Študenti mali za uplynulý mesiac možnosť viesť diskusiu s Dr. Janom Urigom, ktorý prednáša v mnohých krajinách prekračujúc zónu EÚ a špecializuje sa na inovácie a zlepšenie firemnej kultúry, ďalej diskutovať s Ing. Petrom Krištofovičom, ktorý v biznis prostredí viedol viac než 100 000 ľudí a podniká vo viacerých európskych krajinách. Študenti sa taktiež online stretli s odborníčkou na neuromarketing Ing. Petrou Gúčikovou, MA, ktorá aktuálne pôsobí v Kolumbii a študentom prezentovala, akým spôsobom jej spoločnosť v Latinskej Amerike pomáha mnohým iným spoločnostiam lepšie pochopiť obchodné správanie ich spotrebiteľov za využitia neuromarketingu.
KPSP 1  KPSP 2
Ďalším príkladom je už viacročná kooperácia so Slovenskou asociáciou koučingu, ktorá v letnom semestri 2020/21 ponúkla študentom UAP psychológia v kombinácii takmer poldňový workshop Vybrané koučovacie techniky v poradenstve v rámci predmetu poradenská psychológia. Novým partnerom pre spoluprácu v oblasti prepojenia vzdelávania s praxou je spoločnosť getCLIENTS, s.r.o., ktorá ponúkla študentom UAP psychológia v kombinácii prednášky vrámci predmetov psychológia rozhodovania, rodové štúdie, školská psychológia.
Zo strany študentov je na takto prakticky ladené spestrenie výučby veľmi pozitívny ohlas a my sme radi, že máme možnosť študentom prinášať pohľady z praxe a skvalitniť ich vysokoškolskú prípravu.
Spracovala: doc. PaedDr. Marcela Verešová, PhD., PF – vedúca Katedry pedagogickej a školskej psychológie
Foto: archív PhDr. Roberta Krauseho, PhD., MBA, KPŠP PF UKF

Uverejnené: 14. apríla 2021