O bratstve a sociálnom priateľstve pre svet

Na Univerzite Kardinála Štefana Wyszyńského vo Varšave (UKSW) sa 23. apríla 2021 konala medzinárodná vedecká konferencia na tému Univerzálne bratstvo a lokálne priateľstvo – okolo encykliky Fratelli tutti. Podujatie organizovalo Centrum katolíckej sociálnej náuky UKSW v spolupráci s Inštitútom sociologických vied UKSW. Po privítaní a úvodných pozdravoch riaditeľov spomenutých akademických inštitúcií odzneli podnetné prednášky teológov, filozofov a sociológov z Poľska a zo Slovenska. Prednášajúci z rôznych akademických prostredí sa zamýšľali nad posolstvom najnovšej encykliky pápeža Františka Fratelli tutti o bratstve a sociálnom priateľstve pre súčasný svet.
Fratelli tutti
Konkrétne hovorili a diskutovali o možných riešeniach konfliktov záujmov, úskaliach „uzavretého sveta“, univerzálnom bratstve v individualistickom svete, transcendencii ako základnej podmienke rozvoja správnych interpersonálnych vzťahov, sociálnej pomoci a priateľstve v čase pandémie, úlohe náboženstva a spoločenstva v živote jednotlivca, postojoch slovenskej mládeže k solidarite a tolerancii, poľskom politicko-náboženskom diškurze na tému utečencov z moslimských krajín, percepcii encykliky Fratelli tutti uprostred nemeckých katolíkov, pôvode, význame a možnostiach realizácie idey univerzálneho bratstva a pod. Slovensko na predmetnej vedeckej konferencii zastupovali prof. Pavol Dancák z Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove a doc. Ondrej Štefaňak z Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.
Prof. Pavol Dancák rozprával na tému Transcendencia ako základná podmienka rozvoja správnych interpersonálnych vzťahov. Vo svojej prednáške zdôraznil, že jadrom, centrom alebo základom encykliky Fratelli tutti je hľadanie pravdivej definície človeka, resp. sociálneho rozmeru jeho života. Ako taká nás pozýva, aby sme sa teoreticky i prakticky učili, čo znamená „byť človekom“, resp. „byť bratom“. Doc. Ondrej Štefaňak rozprával na tému Metamorfózy postojov slovenskej mládeže k solidarite a tolerancii. Na základe sociologických výskumov potvrdil, že solidarita a tolerancia sú uprostred slovenskej mládeže akceptované v značnom stupni. Počas niekoľkých posledných rokov však pozorujeme mierny pokles ich akceptácie, čo môže byť efektom rôznych makro alebo mikro sociálnych činiteľov (napr. problémov spojených s migráciou, bojom za sociálnu spravodlivosť, bojom za podobu rodiny a pod.).
Text: doc. PhDr. Ondrej Štefaňak, PhD., FF – Katedra sociológie

Uverejnené: 25. apríla 2021