L3-banner-media

Medzinárodný deň tanca je aj o kráse folklóru

Tanec je univerzálnou rečou ľudstva už od nepamäti. Je oslavou života, krásy a jedinečnosti pohybu vo všetkých jeho podobách, spája ľudí bez ohľadu na národnosť, farbu pleti či vierovyznanie. Tomuto fenoménu plnému symboliky je venovaný Medzinárodný deň tanca, ktorý zastrešuje Medzinárodný divadelný ústav (ITI), Medzinárodná tanečná rada (CID) a UNESCO. Tento deň sa od roku 1982 pravidelne oslavuje 29. apríla. Práve vtedy sa v roku 1727 narodil francúzsky tanečník, choreograf a tvorca moderného baletu Jean Georges Noverre, ktorého nazývali Shakespearom tanca.
Svetové nehmotné kultúrne dedičstvo je zásluhou tanca bohatšie o tisícky osobitých foriem pohybu, vo svojej podstate podmienených spoločnosťou, tradíciami, duchovnou kultúrou či spôsobom života. Jedným z množstva tanečných prejavov je aj ľudový tanec. Práve ten v spojení s vokálno-inštrumentálnou a výtvarnou zložkou ponúkne Medzinárodný festival neprofesionálnych akademických folklórnych súborov Akademická Nitra 2021, ktorý sa 29. apríla symbolicky pripája k oslavám Medzinárodného dňa tanca. Hoci sa teraz kvôli pandémii uskutoční 42. ročník tohto festivalu netradične – v online priestore – vo svojej jedinečnosti a pestrosti nebude o nič chudobnejší.
Den tanca  Den tanca AN
Akademická Nitra je v Európe jediným súťažným festivalom neprofesionálnych vysokoškolských folklórnych súborov. Aktuálny ročník festivalu v dňoch 5. – 8. júla 2021 ponúkne v online priestore dva súťažné večery s video prezentáciami prihlásených folklórnych súborov zo Slovenska a zahraničia a tiež reprezentatívny dokument o priebehu festivalu, s príhovormi predstaviteľov univerzity, organizátorov, spoluorganizátorov i partnerov festivalu, s predstavením porotcov a, samozrejme, s vyhodnotením festivalu a ocenením víťazov.
Ešte predtým sa Akademická Nitra 2021 milovníkom folklóru virtuálne predstaví dvoma kratšími promo spotmi – retrospektívou z minulých ročníkov a video pozvánkou na súčasný ročník s predstavením mesta, UKF v Nitre, súťažných folklórnych súborov a miest i univerzít, z ktorých prichádzajú. Milovníci folklóru sa aj napriek tomu, že festival tento rok nebude „naživo“, majú na čo tešiť.
Den tanca AN2021  Den tanca oslavy
Text: Ing. Jana Černáková, R – Oddelenie médií
Foto: Lubo Balko, R – Oddelenie médií
 
Uverejnené: 29. apríla 2021

Kontaktné informácie

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Tr. A. Hlinku 1, 949 01 Nitra
tel: +421 37 6408 111
e-mail:
IČO: 00157716
DIČ: 2021246590
IČ DPH: SK 2021246590
 
 
fb ikona icon instagram

Mediálni partneri

logo nitraden web logo dab
logo mlyny Nitricka logo web
logo centro male logo nr24
logo NISYS noveRE logo Divadelná Nitra 2018radio plus logo