Naša úspešná absolventka vyhrala jazzovú súťaž

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre sa môže pochváliť mnohými úspešnými absolventmi, ktorí sa stali neprehliadnuteľnými v oblastiach svojho štúdia či záujmov. Patrí medzi nich aj Mgr. Lenka Gálisová, PhD., ktorá vyštudovala učiteľstvo hudobno-dramatického umenia na Katedre hudby Pedagogickej fakulty UKF. Na našej univerzite napokon absolvovala všetky tri stupne vysokoškolského štúdia, doktorandské štúdium pedagogiky hudobného a hudobno-dramatického umenia úspešne ukončila minulý rok. Výrazný talent 28-ročnej rodáčky z Topoľčian, jej umelecká všestrannosť, cieľavedomosť a nadšenie pre vec našli uplatnenie vo viacerých oblastiach jej pôsobenia.
dizertačná práca foto
Mgr. Lenka Gálisová, PhD., so svojou dizertačnou prácou
Obklopila sa ľuďmi s podobným cítením a so svojou formáciou Lenka Gálisová Quartet (klávesy – Juraj Janík, kontrabas – Enea Bari, bicie – Martin Kukučka, spev – Lenka Gálisová) sa nedávno stala víťazkou 34. ročníka súťažnej prehliadky mladých jazzových talentov Nové tváre slovenského jazzu. Bola to ich prvá súťaž, spomedzi piatich účastníkov finále porotu v zložení Matúš Jakabčic, Peter Lipa, Martin Valihora, Gabriel Jonáš, Juraj Griglák a Radovan Tariška zaujali najviac zo všetkých.
„Je mi ťažko posúdiť, čo pri tom zohralo najväčšiu úlohu. Zaiste však porota venovala svoju pozornosť technickým atribútom, zvuku, vedomostiam a schopnostiam jednotlivých hráčov, súhre, prejavu, interpretácii a zrejme ich zaujímal aj celkový drajv,“ odpovedala nám Lenka na otázku, čo podľa nej zohralo najväčšiu úlohu pri hodnotení porotcov.
„Všetci súťažiaci, vrátane nás, sú muzikanti, každý prišiel predviesť svoj prístup k jazzu, svoje schopnosti a každé zoskupenie si odnieslo nejakú cenu. Fakt, že sme získali prvú cenu my, neznamená, že sa môžeme už zastaviť v tom, čo robíme. Práve naopak, je to motivácia pracovať na sebe ďalej. Je však pravda, že keď vás pozitívne ohodnotia takíto odborníci, nadobudnete ešte väčšiu istotu, že to, čo robíte, má zmysel a že kráčate po správnej ceste.“
NTSJ 2
Lenka Gálisová Quartet (klávesy – Juraj Janík, kontrabas – Enea Bari, bicie – Martin Kukučka, spev – Lenka Gálisová) na súťaži Nové tváre slovenského jazzu. Foto: Peter Konečný
S kvartetom to bola Lenkina prvá súťaž, predtým sa zúčastňovala súťaží napríklad s ansámblom Ad libitum z Katedry hudby PF UKF, ktorý viedol Marek Štrbák. S ním boli v Ružomberku na ŠUČ a získali 1. miesto a cenu dekana. S rovnakým repertoárom sa o pár dní zúčastnili aj ŠVOUČ na Katedre hudby na UKF, kde sa im takisto podarilo odniesť si 1. cenu. V rámci sólového spevu sa pred pár rokmi zúčastnila súťaže v šansónovom speve na súťaži Concours de la chanson francophone, kde zvíťazila v semifinále. Na Katedre hudby UKF sa každoročne uskutočňuje aj spevácka súťaž Bluenote, na ktorej sa tiež párkrát ocitla a odniesla si pekné ceny.
Ad libitum
So zoskupením Ad libitum v Ružomberku
Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako a prečo vzniklo úspešné teleso Lenka Gálisová Quartet, aké má Lenka spomienky na štúdium na UKF v Nitre, čo plánuje do budúcnosti, aj o tom, čím chcela byť ako malá a čím všetkým je okrem speváčky dnes, počkajte si na ďalšie číslo univerzitného periodika Náš čas. V ňom nájdete veľký rozhovor s našou úspešnou absolventkou.
Lenka Galisova
Lenka Gálisová. Foto: Lívia Michálková