FSŠ súčasťou Noci múzeí a galérií 2021

Každoročne očakávané podujatie Noc múzeí a galérií, ktoré sa tento rok konalo pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej, sa uskutočnilo 15. mája 2021. Vzhľadom na pretrvávajúcu pandemickú situáciu bol pripravený online program, zverejnený na webovom sídle podujatia.
V dokumentárnom filme s názvom Pustovník zo Štósu bol predstavený Zoltán Fábry, maďarský intelektuál a spisovateľ, ktorý žil a tvoril na Slovensku. Pamätnú výstavu Sándora Máraia v Košiciach odprezentovali pomocou virtuálnej prehliadky v maďarskom jazyku v rámci 52. ročníka Dní Kazinczyho, usporiadaného organizáciou Csemadok.
noc galerii a muzei
Novinkou bola inštalácia Audioknihy maďarských nárečí na Slovensku v etnografickej expozícii Jedlo, nápoje, sny... Všedné dni a sviatky zo života ľudu v Brämerovej kúrii v Bratislave. Kniha obsahuje ukážky textov napísaných v rôznych dialektoch maďarčiny používaných na južnom Slovensku. Redaktorom publikácie je Károly Presinszky, odborný asistent Ústavu maďarskej jazykovedy a literárnej vedy Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre.
Multimediálna zbierka nárečových textov vznikla pomocou IT programu, ktorý pri prehrávaní zvukového záznamu zobrazí jeho fonetický prepis. Synchronizáciu zvuku a fonetického prepisu umožňuje dialektologický softvér Bihalbocs, ktorý vyvinuli Fruzsina Sára Vargha a Domonkos Vékás z univerzity ELTE v Budapešti. Návštevníci expozície si po kliknutí na jednotlivé obce na mape môžu prečítať nárečové texty z audioknihy a vypočuť si ich zvukovú nahrávku.
Noc muzei a galerii FSS
Text: RNDr. Štefan Balla, PhD., FSŠ – prodekan pre medzinárodné vzťahy a rozvoj