Publikačný úspech Katedry cestovného ruchu FSŠ

Autorský tím pracovníkov Katedry cestovného ruchu FSŠ UKF v Nitre v zložení Mgr. Zuzana Sándorová, PhD., Ing. Terézia Repáňová, PhD., PhDr. Zuzana Palenčíková, PhD., a Ing. Norbert Beták, PhD., zaznamenal významný medzinárodný úspech v publikačnej oblasti. Začiatkom roka 2020 autori publikovali spoločný článok v karentovanom časopise Journal of hospitality, leisure, sport and tourism education o uplatňovaní inovatívnej vyučovacej metódy design thinking v rámci predmetu tvorba produktov cestovného ruchu v magisterskom študijnom programe manažment regionálneho cestovného ruchu.
Článok s názvom Design thinking – A revolutionary new approach in tourism education? dosiahol za rok 2020 spolu 13 citácií, z toho 4 citácie v karentovaných časopisoch, ktoré sú zároveň evidované v databázach WOS a SCOPUS. Na základe toho bol za sledované obdobie rokov 2018 – 2020 zaradený medzi 25 najcitovanejších článkov tohto časopisu. Časopis je evidovaný v databáze SCOPUS, s IF za rok 2019: 1,439 a s citačným indexom na úrovni 2,3 za rok 2020.
Časopis Journal of hospitality, leisure, sport and tourism education je jediným karentovaným časopisom, ktorý sa špecializuje na problematiku vzdelávania v cestovnom ruchu, v ktorom dosiaľ nebola publikovaná žiadna prípadová štúdia zo Slovenska o inovatívnych metódach výučby budúcich profesionálov v cestovnom ruchu.
foto článok
Citovaný článok prezentuje prípadovú štúdiu o testovaní metódy design thinking na vybraných hodinách bakalárskeho študijného programu regionálny cestovný ruch a magisterského študijného programu manažment regionálneho cestovného ruchu. Píše sa v ňom o výhodách metódy pri rozvoji tímovej práce, kreativity a interpersonálnej komunikácie pri riešení problémov a hľadaní možných riešení na seminároch. Podľa autorov štúdie je design thinking revolučná a fascinujúca metóda výučby, ktorá simuluje reálne životné situácie a učí študentov byť aktívnejšími, kooperatívnejšími a kreatívnejšími v porovnaní s tradičnými vyučovacími metódami.
Uplatnenie metódy design thinking vo vzdelávaní v cestovnom ruchu je vo svete i na Slovensku zatiaľ ojedinelé, pričom praktické skúsenosti pracovníkov Katedry cestovného ruchu FSŠ potvrdzujú, že významne pomáha študentom pri osvojovaní si zručností spojených s hľadaním riešení v podmienkach neistoty a neustále sa meniacich potrieb a očakávaní návštevníkov. Na základe úspešného pilotného testovania metódy design thinking v roku 2018 bola implementovaná do sylabu predmetu tvorba produktov cestovného ruchu od akademického roku 2018/2019 a aj v podmienkach online výučby počas prebiehajúcej pandémie je využiteľná, a to vďaka existujúcej online platforme MS Teams, kde je možné pracovať s viacerými tímami študentov súčasne.
foto seminár DT 2  foto seminár DT 1
Autorom blahoželáme a želáme ešte veľa ďalších publikačných úspechov na medzinárodnej scéne.

Text a foto: PhDr. Zuzana Palenčíková, PhD., FSŠ – Katedra cestovného ruchu

Uverejnené: 1. júna 2021