Vedecká rada UKF zasadala

Dňa 17. júna 2021 sa uskutočnilo zasadnutie Vedeckej rady UKF v Nitre. Rokovanie viedol predseda VR prof. RNDr. Libor Vozár, CSc.
Vedecká rada sa riadila nasledovným programom:
  1. Inauguračné konanie doc. PhDr. Martina Hetényiho, PhD., v odbore história
  2. Správa o výskumnej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti UKF v Nitre za rok 2020
  3. Smernica – Posudzovanie študijných programov a posudzovanie spôsobilosti habilitačných konaní a inauguračných konaní na UKF v Nitre
  4. Návrh úpravy kritérií habilitačného konania a inauguračného konania v odboroch pedagogická, poradenská a školská psychológia a sociálna práca na FSVaZ UKF v Nitre
  5. Rozličné
V rámci inauguračného konania doc. PhDr. Martina Hetényiho, PhD., na úvod vystúpila doc. PhDr. Jarmila Maximová, PhD., dekanka Filozofickej fakulty, a informovala Vedeckú radu UKF o priebehu inauguračného konania vo Vedeckej rade Filozofickej fakulty. Následne doc. PhDr. Hetényi, PhD., v prezentácii prestavil svoj vlastný prínos a prínos vedeckej školy k rozvoju odboru história. Oboznámil prítomných s najdôležitejšími výsledkami vo výskume a vo vzdelávaní so zameraním na tri oblasti: 1. cyrilo-metodské kultúrne dedičstvo, 2. politické režimy na Slovensku, pôsobenie maďarskej menšiny, činnosť politických elít a 3. regionálne dejiny v 20. storočí.
VR Hetenyi
Vedecká rada UKF v Nitre schválila:
  • návrh na vymenovanie doc. PhDr. Martina Hetényiho, PhD., za profesora v odbore habilitačného konania a inauguračného konania história.
„Správa o výskumnej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti UKF v Nitre za rok 2020 si kladie za cieľ uskutočniť analýzu výskumnej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti univerzity po kvalitatívnej i kvantitatívnej stránke,“ uviedla prorektorka pre vedeckovýskumnú činnosť prof. RNDr. Mária Bauerová, PhD. V prezentácii oboznámila členov Vedeckej rady UKF s najdôležitejšími výsledkami dosiahnutými v hodnotenom období, najmä v projektovej a publikačnej činnosti a najvýznamnejšími výstupmi umeleckej činnosti. Vyzdvihla autorov s najvyšším počtom indexovaných publikácií za ostatných 5 rokov, ako aj s najvyšším H-indexom WoS a Scopus. Pozitívne hodnotila zlepšenie pozície UKF v medzinárodných rankingoch Webometrics a Unirank a udelenie najvýznamnejších ocenení pracovníkom univerzity.
Vedecká rada UKF v Nitre prerokovala:
  • Správu o výskumnej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti UKF v Nitre za rok 2020.
Smernicu – Posudzovanie študijných programov a posudzovanie spôsobilosti habilitačných konaní a inauguračných konaní na UKF v Nitre uviedla prorektorka pre vzdelávanie prof. PaedDr. Jana Duchovičová, PhD. Oboznámila prítomných so štruktúrou a článkami smernice, ktorá je základným dokumentom pre procesy posudzovania študijných programov a habilitačných a inauguračných konaní fakúlt pri rešpektovaní štandardov Slovenskej akreditačnej agentúry. Zároveň odprezentovala harmonogram predkladania žiadostí Rade kvality UKF.
Vedecká rada UKF v Nitre prerokovala:
  • Smernicu – Posudzovanie študijných programov a posudzovanie spôsobilosti habilitačných konaní a inauguračných konaní na UKF a odporúča rektorovi po schválení v Akademickom senáte UKF v Nitre smernicu vydať.
Na základe návrhu predsedu Vedeckej rady Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva UKF v Nitre doc. PhDr. Rastislava Rosinského, PhD., predložil predseda VR UKF na schválenie návrh úpravy Kritérií habilitačného konania a inauguračného konania v odboroch pedagogická, poradenská a školská psychológia a sociálna práca.
Vedecká rada UKF v Nitre schválila:
  • úpravu kritérií habilitačného konania a inauguračného konania v odboroch pedagogická, poradenská a školská psychológia a sociálna práca na FSVaZ UKF v Nitre.
V závere rokovania predseda VR prof. RNDr. Libor Vozár, CSc., poďakoval členom VR za účasť a ukončil rokovanie.
VR
Text: Ing. Gabriela Sarovová, R – Oddelenie pre vedeckovýskumnú činnosť