Študenti UKF úspešní na Česko-slovenskej ŠVOČ

Česko-slovenská ŠVOČ v didaktike matematiky je pravidelnou každoročnou prehliadkou záverečných prác z didaktiky matematiky, ktoré boli v aktuálnom akademickom roku úspešne obhájené a nominované školiteľom alebo oponentom domácej univerzity. Záverečná práca môže byť bakalárska, diplomová, seminárna alebo záverečná práca v rámci programov rozširujúceho štúdia alebo celoživotného či kontinuálneho vzdelávania učiteľov matematiky.
matematika CS svoc
Každá práca je po prihlásení do súťaže posúdená oponentom, ktorý je nominovaný komisiou Česko-slovenskej ŠVOČ a počas samotnej súťaže je prezentácia hodnotená trojčlennou (česko-slovenskou) komisiou. Súťažná prehliadka významne prispieva ku skvalitneniu prípravy nielen budúcich učiteľov matematiky, študentov programov učiteľstva akademických predmetov, ale i učiteľov študujúcich v programoch predškolskej a elementárnej pedagogiky a učiteľstva primárneho vzdelávania. Prehliadka záverečných prác upozorňuje i školiteľov na aktuálne trendy vo výskume, na zaujímavé a obsažné témy prác, a tým vytvára predpoklady pre kvalitnejšiu individuálnu prácu so študentmi učiteľstva. Súťažná prehliadka najlepších záverečných prác z didaktiky matematiky na českých a slovenských univerzitách je vynikajúcou medzinárodnou skúsenosťou i pre zúčastnených študentov.
Vplyv a silné prepojenie česko-slovenskej komunity pracujúcej v didaktike matematiky potvrdzuje i skutočnosť, že súťažná prehliadka sa uskutočnila i v ostatných dvoch rokoch pandémie online formou: v roku 2020 20. ročník prehliadky organizovali pracovníci Matematického ústavu UPJŠ v Košiciach, v roku 2021 to bola Katedra matematiky Pedagogickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe.
matematika cesslov svoc
V 21. ročníku prehliadky bol prihlásený i historicky najväčší počet súťažných prác: 48 záverečných prác spolu zo 14 pracovísk pripravujúcich budúcich učiteľov v Českej a Slovenskej republike. Záujem o online prezentácie prác bol počas oboch dní veľký, rokovaní a diskusií o jednotlivých prácach sa počas oboch dní zúčastňovalo viac ako 30 pripojených účastníkov a na záverečnom vyhodnotení, v sobotu 12. júna večer o 17.00 hodine, bol počet pripojených takmer 70.
Katedra matematiky FPV UKF v Nitre nominovala do súťaže päť prác a z nich tri získali ocenenie:
  • 1. miesto v druhej najsilnejšej kategórii diplomové práce UPV získala Mgr. Zdenka Sedmáková, školiteľka doc. PaedDr. Janka Medová, PhD., za prácu s názvom Medzipredmetové vzťahy ako prostriedok rozvoja prírodovednej a štatistickej gramotnosti žiakov primárneho vzdelávania
  • 3. miesto v najsilnejšej kategórii diplomové práce učiteľstva UAP matematika v aprobácii získala Mgr. Silvia Haringová, matematika – informatika, školiteľka doc. PaedDr. Janka Medová, PhD., za prácu s názvom Využitie úloh a prechádzok využívajúcich mobilné technológie vo vyučovaní matematiky
  • Čestné uznanie v kategórii bakalárske práce PEP získala Bc. Simona Kavecká, školiteľka doc. PaedDr. Soňa Čeretková, PhD., za prácu s názvom Tvorba krátkych rytmických slovných útvarov s matematickým kontextom. V tejto kategórii porota udelila iba tri čestné uznania a jedno tretie miesto.
matematika svoc
Text a foto: doc. PaedDr. Soňa Čeretková, PhD., FPV – Katedra matematiky