Podpora čítania s porozumením pokračuje

Na pôde Filozofickej fakulty UKF sa 14. júna 2021 úspešne realizoval ďalší interaktívny workshop pre učiteľov slovenského jazyka. Až donedávna bola realizácia workshopov pozastavená kvôli vzniknutej situácii spôsobenou pandémiou Covid-19.
Workshopu sa zúčastnilo celkovo 31 učiteľov z ôsmich rôznych škôl z Nitry, Galanty, Nových Zámkov a Veľkého Kýru. Boli nimi ZŠ Beethovenova, ZŠ Nábrežie mládeže, ZŠ Kniežaťa Pribinu, ZŠ Fatranská, ZŠ sv. Marka, ZŠsMŠ Veľký Kýr, ZŠ G. Bethlena, ZŠ Hradná a ZŠ Štefánikova. Zúčastnení učitelia vyučujú na primárnom a sekundárnom stupni ZŠ, podľa čoho boli rozdelení do dvoch skupín. Adekvátne k veku, jazykovej úrovni a čitateľskej gramotnosti žiakov boli učiteľom prezentované interaktívne, motivujúce a aktivizujúce úlohy a aktivity, pomocou ktorých možno efektívnou a zábavnou formou u žiakov rozvíjať čítanie s porozumením v rodnom jazyku, a tým aj záujem o slovenský jazyk a literatúru. Čítanie s porozumením navyše rozvíja kritické myslenie, čo je najmä v dnešnej informačnej dobe nesmierne dôležité.
workshop pre ucitelov SJ
Podobne ako predošlé workshopy zamerané na rozvoj čítania s porozumením bol aj tento organizovaný v rámci projektu APVV-17-0071 a Vedeckej grantovej agentúry MŠVVaŠ SR – VEGA 1/0062/19 VEGA. Viedli ho prof. PaedDr. Eva Stranovská, PhD. (zodpovedná riešiteľka projektu), prof. PaedDr. Zuzana Kováčová, PhD., doc. PhDr. Ján Gallik, PhD., PaedDr. Renáta Hlavatá, PhD., a Mgr. Mariana Hrašková, PhD. Pri príprave a realizácii workshopov sa podieľali aj doktorandi Mgr. Erzsébet Szabó a Mgr. Augustín Sokol.
Organizátori plánujú vo workshopoch pokračovať, tentoraz so zameraním na cudzie jazyky.
Text a foto: Mgr. Augustín Sokol, FF – Katedra romanistiky

Uverejnené: 25. júna 2021