Prof. Šedivý získal čestný titul doctor honoris causa

Na slávnostnom zasadnutí Vedeckej rady Vysokej školy DTI, ktoré sa konalo 24. júna 2021 v Dubnici nad Váhom, bolo významnému a dlhoročnému členovi našej akademickej obce, prof. RNDr. Ondrejovi Šedivému, CSc., udelené významné ocenenie – čestný titul „doctor honoris causa“ za jeho významnú celoživotnú vedeckovýskumnú a pedagogickú činnosť, ako aj výchovu generácií učiteľov matematiky.
Pracovný život pána prof. RNDr. Ondreja Šedivého, CSc., bol nerozlučne spätý s našou alma mater od roku 1960. Venoval jej plných 55 rokov, ktoré boli naplnené intenzívnou prácou, skutočným záujmom o akademické prostredie, vedeckovýskumné dianie a pedagogické pôsobenie na generácie študentov.
Pán profesor pôsobil na viacerých riadiacich postoch. Bol viackrát vedúcim katedry matematiky (1977 – 1988, 1996 – 1999, 2002 – 2012), prodekanom (1970 – 1988), dekanom Pedagogickej fakulty v Nitre (1988 – 1989) a dekanom Fakulty prírodných vied UKF v Nitre (1992 – 2002), významným členom akademických senátov a taktiež aj podpredseda Správnej rady UKF.
doctor honoris causa prof Sedivy
Vo svojej vedeckovýskumnej činnosti sa venoval algebraickej geometrii a teórii vyučovania matematiky. Práve teórii vyučovania matematiky zasvätil podstatnú časť svojej vedeckej kariéry. Dlhé roky bol garantom študijného programu učiteľstva matematiky v kombinácii, doktorandského štúdia teórie vyučovania matematiky, ako aj habilitačného a inauguračného konania v odbore teória vyučovania matematiky. V tejto pozícii viedol vyše 100 diplomantov, vyškolil 13 vedeckých ašpirantov (CSc.), 22 doktorandov (PhD.), napísal 105 oponentských posudkov na dizertačné, habilitačné a inauguračné práce, predsedal 30 habilitačným komisiám a 10 inauguračným komisiám, bol členom 10 habilitačných a 9 inauguračných komisií a členom viac ako 60 komisií pre obhajoby dizertačných prác a 90 komisií pre obhajobu rigoróznych prác.
Publikačná činnosť pána prof. RNDr. Ondreja Šedivého, CSc., je rozsiahla a príkladná v mnohých smeroch: 6 monografií, 9 vysokoškolských učebníc, 43 vysokoškolských učebných textov, 64 učebníc pre základné školy, 22 učebníc pre stredné školy, 19 odborných a iných knižných publikácií, 11 metodických príručiek a viac ako 250 vedeckých konferenčných a iných príspevkov.
doctor honoris causa prof Ondrej Sedivy
Obetavosť, taká príznačná pre pána profesora, zanietenosť pre dobrú vec a osobný vklad k rozvoju vedy a vzdelania generácií budúcich učiteľov matematiky boli právom ocenené viacerými poctami, medailami a vyznamenaniami, medzi ktoré patria Veľká medaila sv. Gorazda (najvyššie rezortné ocenenie udelené ministrom školstva), Zlatá medaila FMFI UK, Zlatá medaila Pedagogickej fakulty v Nitre, Zlatá medaila UKF v Nitre, Zaslúžilý člen JČSMF, Medaila J. A. Komenského, ako aj Cena Petra Pavla Bartoša, Cena mesta Nitra (za celoživotný prínos v skvalitňovaní vzdelávania v oblasti matematiky, za šírenie dobrého mena Nitry doma i v zahraničí) a mnohé ďalšie.
Dr. h. c. prof. RNDr. Ondrej Šedivý, CSc., je osobnosťou, ktorá vždy dokáže povzbudiť a inšpirovať. Všetci, čo ho poznáme, vieme, že máme pred sebou človeka milujúceho svoje povolanie, spravodlivého, dobroprajného a nápomocného vo všetkých situáciách.
V mene celej akademickej obce našej univerzity mu srdečne blahoželáme k udeleniu čestného titulu, želáme hlavne pevné zdravie a mnoho síl do ďalšej tvorivej činnosti.
Text: RNDr. Dušan Vallo, PhD., prodekan pre vzdelávaciu činnosť FPV UKF
Foto: Vysoká škola DTI