Voľby prezídia Slovenskej rektorskej konferencie

Na pôde Technickej univerzity vo Zvolene sa 25. júna 2021 konalo zasadnutie Slovenskej rektorskej konferencie (SRK), na ktorom prebehla voľba prezidenta a viceprezidentov SRK. Za prezidenta bol opäť zvolený rektor Technickej univerzity vo Zvolene, prof. Rudolf Kropil, ktorý vo svojom programovom vyhlásení zdôraznil potrebu kooperatívnej atmosféry vo vnútri konferencie a potrebu presadzovať priority rektorskej konferencie tak, ako boli prijaté na 100. zasadnutí. Ide najmä o vytvorenie moderných a atraktívnych podmienok pre študentov vysokých škôl, potrebu vytvoriť vhodný flexibilný legislatívny rámec, ako aj vytvoriť prostredie stimulujúce rozvoj, rast a konkurencieschopnosť. Doplnil tiež nevyhnutnosť dofinancovania vysokých škôl v aktuálnom roku a potrebu kompenzácií vo financovaní v dôsledku poklesu výnosov z dôvodu pandemickej situácie. Vyzdvihol potrebu férovej komunikácie s predstaviteľmi vlády a ministerstva školstva a na záver apeloval na spoluprácu všetkých vysokých škôl bez ohľadu na to, či ide o verejnú, štátnu, súkromnú, veľkú či malú vysokú školu.
SRK volby
Vo funkciách viceprezidentov pre druhé funkčné obdobie ostávajú profesorka Lucia Kurilovská, rektorka štátnej Akadémie Policajného zboru v Bratislave, a profesor Libor Vozár, rektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Novozvoleným viceprezidentom SRK sa stal profesor Tomáš Lengyelfalusy, rektor súkromnej Vysokej školy DTI. Funkčné obdobie začalo viceprezidentom plynúť dňom zvolenia. Profesor Ferdinand Daňo, rektor Ekonomickej univerzity v Bratislave, je viceprezidentom SRK od roku 2020 a naďalej pokračuje vo svojom dvojročnom mandáte.
Prezídium je prvýkrát zložené zo zástupcov všetkých typov vysokých škôl, čím reflektuje rôznorodosť vysokoškolského prostredia.
Zdroj: srk.sk, teraz.sk
Foto: P. Koreň (srk.sk)