Cyklus čitateľských dielní sa uzavrel

V novembri 2020 Ústav literárnej a umeleckej komunikácie FF ohlásil prvú čitateľskú dielňu na pôde Filozofickej fakulty UKF. Študenti estetiky vtedy čítali autobiografický román Pre jednu a sto piesní čínskeho autora Liao I-wu, ktorý zapadal do osláv novembra ‘89. Všetci zúčastnení čítali z domu a diskutovali online. Cyklus dielní mal pokračovať a lektori si želali návrat k prezenčnej forme, ktorá tomuto typu stretnutia najviac prináleží. S ohľadom na okolnosti sa projekt musel aj naďalej realizovať v dištančnej podobe.
Na tému neslobody sa nadviazalo čítaním novely Alma Rosé. Ľuba Lesná napísala príbeh o talentovanej viedenskej huslistke, ktorá viedla ženský orchester v Osvienčime. Diskutovalo sa o vzťahu histórie a umeleckej fikcie, o traume, o hudbe a umení, ktoré môže do istej miery ponúknuť únik z reality, o vôli spomínať a pripomínať si históriu, napr. aj čítaním literatúry. A potom prišiel na rad román Bernharda Schlinka Predčítač, ktorý spomínal na vojnu z opačnej strany – z perspektívy mladej generácie, ktorá sa vyrovnáva s nemeckou minulosťou svojich otcov, strýkov, profesorov, susedov ap.
ULUK citatelske dielne
Na ďalšom stretnutí sa čítala súčasná slovenská literatúra, a to séria „nežných komiksov“, v ktorej bolo možné krížovo diskutovať o štyroch umeleckých výpovediach odlišných autorských dvojíc, zakaždým s iným príbehom, štýlom a vizuálnym spracovaním.
Celkom poslednou udalosťou, ktorá cyklus uzatvorila, bola celodenná dielňa, otvorená aj ďalším záujemcom, pedagógom alebo pracovníkom knižníc, v rámci ktorej prebehla aj diskusia so slovenskou autorkou, novinárkou a dramatičkou Ľubou Lesnou. Pani Lesná hovorila o procese písania spomínanej novely, o vojnovej traume, ktorá zanechala stopy aj v jej najbližšom okolí, rozpovedala o svojej participácii na kultúrnych, filmových či divadelných projektoch, ktoré sa usilujú o uchovanie individuálnej, rodinnej, národnej pamäti.
ULUK cit dielne
Projekt Čítam o neslobode vznikol z iniciatívy Občianskeho združenia Na zelenej lúke a v spolupráci s Ústavom literárnej a umeleckej komunikácie FF prebiehal od septembra 2020 do júna 2021. Platformou projektu bola čitateľská dielňa ako forma živého kontaktu s literárnym dielom. OZ Na zelenej lúke z projektu zakúpilo fond kníh tematizujúcich život v neslobode, predovšetkým v krajinách Európy medzi rokmi 1939 – 1989. Druhovo odlišné umelecké texty (prevažne próza a komiks) čítali najprv gymnazisti a potom vysokoškolskí študenti. Dielne lektorsky viedli Mgr. Hana Zeleňáková, PhD., a Mgr. Martin Boszorád, PhD. Projekt Čítam o neslobode podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Text a foto: Hana Zeleňáková, FF – Ústav literárnej a umeleckej komunikácie

Uverejnené: 1. júla 2021