Akademická Nitra 2021 už v pondelok 5. júla

Medzinárodný akademický festival neprofesionálnych folklórnych súborov Akademická Nitra 2021 organizuje UKF v Nitre spolu s ďalšími subjektmi po ročnej prestávke kvôli pandémii a po dlhých mesiacoch náročných príprav Organizačného štábu AN 2021.
Logo Akademická Nitra 2021
Festival je súčasťou bohatého programu mestských slávností Nitra, milá Nitra, ktoré v pondelok 5. júla finišujú. AN 2021 a jej galaprogramu bude Svätoplukovo námestie patriť v tento deň popoludní od 17. h. Ešte predtým o 14. h vedúcich umeleckých súborov a ďalších zástupcov účastníkov festivalu prijmú predstavitelia nitrianskych univerzít, Nitrianskeho samosprávneho kraja a Mesta Nitra. Počas tejto malej slávnosti si predstavitelia zúčastnených folklórnych súborov prevezmú diplomy za účasť na festivale.
AN 2021
V rámci Galaprogramu Academia Universitas o 17. h sa po vystúpení časti súťažiacich folklórnych súborov (Gymnik, Poľana, Technik, Trnafčan a Zobor) a nesúťažného folklórneho súboru Borinka dozvieme mená víťazov. Organizátori festivalu udelia cenu Laureáta festivalu jednému domácemu a jednému zahraničnému účastníkovi a tiež špeciálne Ceny festivalu. Štafeta festivalu potom poputuje z rúk prezidenta AN 2021 doc. PaedDr. Miroslava Tvrdoňa, PhD., do rúk zástupcu Technickej univerzity vo Zvolene, ktorá by takto o rok mala usporiadať medzinárodný festival Akademický Zvolen 2022.
Odovzdaním cien sa festival 5. júla nekončí. V utorok a stredu budú na www.akademickanitra.ukf.sk uverejnené dva súťažné večery s názvom Vitae discipulus, zostavené okrem iného aj zo súťažných choreografií folklórnych súborov (po osem v každý deň). Tieto sa uskutočnia len vo virtuálnom priestore. Takým istým spôsobom bude do konca júla zverejnený väčší dokument o AN 2021, ktorého súčasťou bude aj záznam galaprogramu. Viac čítajte na www.akademickanitra.ukf.sk, kde nájdete aj dve video pozvánky na festival.
AN festival  AN
Nad AN 2021 prevzala záštitu prezidentka SR Zuzana Čaputová. Festival ako organizátori pripravujú Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a Fond na podporu umenia, ktorý festival podporil z verejných zdrojov. Spoluorganizátormi sú IOV, Nitriansky samosprávny kraj, Mesto Nitra a Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, partnermi Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Krajské osvetové stredisko v Nitre a Západoslovenské folklórne združenie, sponzorsky nás podporili spoločnosti Tekmar Slovensko a Arriva Nitra. Mediálne partnerstvo festivalu ponúkli OC Mlyny, TIC Nitra, MY Nitrianske noviny, Poľnohospodár, Náš čas, Občas nečas, Mediálne centrum FF UKF, Rádio Plus, Nitra24, NitraDeň.sk, Nitralive, mojaNitra.sk, TV Nitrička a Nitriansky Hlásnik.
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
logo AN FPU cierne
Text: Ing. Jana Černáková, R – Oddelenie médií