L3-banner-media

Študentka UKF je majsterkou Európy

Príbeh ako z rozprávky sa odohral na Majstrovstvách Európy do 23 rokov v estónskom Talline. Hlavnou hrdinkou v ňom bola len 21-ročná študentka učiteľstva telesnej výchovy a športu na Pedagogickej fakulte UKF Emma Zapletalová. Postupne a s rozvahou sa mladá atlétka prebojovala z rozbehov cez semifinále až do finále, v ktorom uspela lepšie, ako si sama dokázala predstaviť.
Dokonalý finálový beh
Bol 10. júl 2021 15.25 h a na štart finálového behu na 400 m prekážok sa postavilo osem najlepších európskych pretekárok do 23 rokov. Piata dráha patrila slovenskej reprezentantke Emme Zapletalovej, ktorá sa pomerne rýchlo dostala na líderskú pozíciu a súperkám nedala šancu, aby ju z nej zosadili. Cieľ prebehla v čase 54,28 s, ktorý znamenal nový rekord šampionátu, prekonaný po 14 rokoch, zároveň nový slovenský národný rekord a, samozrejme, zlepšenie Emminho osobného rekordu o 91 stotín. Navyše sa vďaka tomuto výkonu kvalifikovala na budúcoročné majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia v americkom meste Eugene v štáte Oregon.
Emma ME ciel  Emma ME medaila
Emmin čas vyrazil dych takmer každému slovenskému priaznivcovi atletiky. Príjemne prekvapený bol aj tréner Peter Žňava, absolvent Pedagogickej fakulty UKF, i keď veril, že pod 55 sekúnd to Emma zvládne.
„Očakával som, že by Emma mohla práve na tomto šampionáte zabehnúť čas pod 55 sekúnd. Náš odborný konzultant, doc. Miroslav Vavák, pred pár týždňami prognózoval, že ak sa jej podarí beh, kde jej vyjde všetkých 10 prekážok, môže byť z toho čas na úrovni 54,2 – 54,3. Ešte sa mu nestalo, že by sa pomýlil.“
Nestalo sa prvýkrát, že Emma svoje maximum zlepšila o takmer sekundu. Vyzerá to, akoby sa neposúvala vpred malými krôčikmi, ale obrovskými skokmi. Čím to je?
„Čo sa týka práve tohto času, tak je to súhrn viacerých dôvodov. V prvom rade, formu som sa snažil načasovať práve na tento šampionát. Včera boli veľmi dobré podmienky – teplo a jemný štvrťkársky vietor. Bola rýchla dráha, dobré súperky a, ako som už povedal, Emme sa prvýkrát stalo, že jej vyšlo všetkých 10 prekážok,“ priblížil tréner Žňava.
Dôležitá je víťazná mentalita
Hovorí sa, že bezchybný beh, presne podľa predstáv sa podarí len párkrát za život. Keď sme sa Emmy spýtali, či si u nej beh v tallinskom finále vyslúžil tento prívlastok, odpovedala skromne.
„Je síce najlepší zo všetkých mojich behov doteraz, ale nemôžem povedať, že bol úplne bezchybný, pretože nie som na takej úrovni, že by som behala bezchybne. Vždy je čo zlepšiť.“
Aj keď je recept na úspech často individuálny, Emma jednoznačne potvrdila, že keď ide do tuhého, obrovskú úlohu zohráva hlava.
„Ja som si veľmi verila, že to zvládnem a že na to mám. Išla som do toho s odvahou, plne koncentrovaná a bez obáv, že niečo pokazím. A vyšlo to,“ prezradila čerstvá majsterka Európy.
Tréner Peter Žňava má tiež svoju teóriu, ako športovcovi pomôcť objaviť v sebe to najlepšie a pretaviť to do reálnych výsledkov, ako sa to v Talline podarilo Emme.
„V prvom rade musí byť športovec schopný spracovať všetky tie informácie. Tie tri behy bolo náročné zvládnuť hlavne mentálne. Navyše sa musela vysporiadať i s úlohou favoritky. Na každý beh sme mali dohodnutú inú taktiku a takmer všetko dokázala dodržať. Ak má byť športovec šampión, musí mať víťaznú mentalitu.“
Emma zlato ME  Emma stupne vitazov
Jedna vec je splniť si sen a dosiahnuť veľký úspech, druhá zas vysporiadať sa s návalom všetkých tých emócií. Ako ich prežívala Emma?
„Pocity po dobehnutí do cieľa sa ťažko popisujú. Na jednej strane som bola nesmierne šťastná, no na druhej trochu v šoku a mimo z toho, že som naozaj vyhrala v takom skvelom čase. Večer sa mi ťažšie zaspávalo, to je jasné. Ráno som aj skoro vstala a už sa mi nedalo spať ďalej, čo sa mi zvykne stávať po pretekoch.“
Plnenie sna pokračuje – smer olympiáda
Vieme, že majstrovstvá Európy do 23 rokov boli Emminým hlavným vrcholom sezóny, no zaujímalo nás, či sa po dosiahnutí úžasného času 54,28 nezmenili Emmine a trénerove očakávania a ciele spojené s olympiádou.
„Nie, naše ambície sa nezmenili. Sú podobné ako pred šampionátom. Do Tokia odlietame s cieľom pobiť sa o semifinále. Ak sa to podarí, potom uvidíme,“ prezradil Žňava.
„Na OH by som chcela určite napodobniť beh ako vo finále na ME a postúpiť do semifinále. Všetko je otvorené a uvidí sa priamo tam, ako rýchlo sa bude bežať,“ doplnila svojho trénera Emma, ktorá odlieta s reprezentáciou na olympijské hry už 16. júla. Držíme palce.
Emma trener  Emma cas
Ak by ste radi zistili niečo viac o Emminej atletickej ceste od začiatkov v roku 2012 dodnes, dávame do pozornosti aj článok na webe Slovenského atletického zväzu.
Text: Tímea Kamenická, R – Kancelária rektora
Foto: getty images, Marko Mumm/EKJL, archív Petra Žňavu, archív Emmy Zapletalovej
 
Uverejnené: 12. júla 2021

Kontaktné informácie

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Tr. A. Hlinku 1, 949 01 Nitra
tel: +421 37 6408 111
e-mail:
IČO: 00157716
DIČ: 2021246590
IČ DPH: SK 2021246590
 
 
fb ikona

Mediálni partneri

logo nitraden web logo dab
logo mlyny Nitricka logo web
logo centro male logo nr24
logo NISYS noveRE logo Divadelná Nitra 2018radio plus logo