FPV a Jaguar Land Rover naďalej spolupracujú

Na základe predchádzajúcej úspešnej projektovej spolupráce bola 23. augusta 2021 podpísaná dohoda o vzájomnej spolupráci medzi Fakultou prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a firmou Jaguar Land Rover Slovakia, s. r. o., na roky 2021 a 2022. Účelom spolupráce je inventarizačný prieskum rastlín, monitorovanie vývoja populácií vybraných bio-indikačne významných skupín živočíchov a sledovanie sukcesného procesu bioty ako celku. Zámerom monitoringu je okrem ekologických foriem výskumu sledovať vývoj osídľovania na špeciálne vybraných monitorovacích plochách a podporiť revitalizáciu areálu formou „zelených ostrovov“.
Zamestnanci Katedry ekológie a environmentalistiky Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre od roku 2019 realizujú monitoring vybraných skupín bioty v areáli automobilového závodu. Monitoring bioty za UKF v Nitre koordinuje prof. Mgr. Ivan Baláž, PhD., a manažérom monitoringu za JLR Slovakia, s. r. o., je Ing. Martin Drozd.
Významným zistením doterajšieho monitoringu je identifikácia ochranársky cenných druhov. Z rastlín je to napr. pálka Laxmannova (Typha laxmannii), ktorá je na Slovensku zriedkavá, z pavúkov je to strehúň škvrnitý (Lycosa singoriensis) – náš najväčší pavúk, ktorý patrí na Slovensku k vzácnejším druhom, z bezstavovcov je to ďalej vážka jarná (Sympetrum fonscolombii), u ktorej sme dokumentovali v nádrži aj rozmnožovanie.
FPV Jaguar
Prítomnosť ropuchy zelenej (Pseudepidalea viridis) signalizuje veľmi dobré ekologické a biologické podmienky. Zaujímavé je zaznamenanie hniezdenia kane močiarnej (Circus aeruginosus), rovnako cenná je aj súčasná hniezdna populácia cíbika chochlatého (Vanellus vanellus) v areáli JLR Slovakia, s. r. o., ktorá patrí k najväčším populáciám v okrese Nitra.
Areál predstavuje unikátne prostredie pre ďalšie vzácne druhy, ktorých stav na Slovensku dlhodobo klesá. K takýmto druhom patria napr. kuvik obyčajný (Athene noctua) a výrik obyčajný (Otus scops). Tieto druhy preferujú nízko kosené plochy pre lov bezstavovcov (najmä rovnokrídlovcov a obrúčkavcov), alebo drobných zemných cicavcov, napr. hraboša poľného (Microtus arvalis), ktorý predstavuje kľúčový druh a škodcu v poľnohospodárskej krajine.
Text: prof. Mgr. Ivan Baláž, PhD., FPV – Katedra ekológie a environmentalistiky
Foto: RNDr. Roman Slobodník, PhD.

Uverejnené: 26. augusta 2021