Ocenenie pre pracovníčku katedry pedagogiky

Doc. PaedDr. Dana Kollárová, PhD., z Katedry pedagogiky Pedagogickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre získala ocenenie za odbornú spoluprácu pri rozvoji lesnej pedagogiky na Slovensku. Ocenenie si prevzala na medzinárodnej konferencii 20 rokov lesnej pedagogiky na Slovensku, ktorá sa konala 23. a 24. septembra vo Zvolene.
Podujatie bolo vyvrcholením osláv jubilea lesnej pedagogiky na Slovensku a úspešnej spolupráce odborníkov z lesníckeho sektora, oblasti školstva, grantových agentúr a masmédií. D. Kollárová je vedúca riešiteľka výskumného projektu APVV 18-0484 Lesná pedagogika a výchova k trvalo udržateľnému rozvoju v predprimárnej a primárnej edukácii. Svojím tvorivým prístupom, koordináciou tímu lesnej pedagogiky, publikačnou a projektovou činnosťou, ako aj garantovaním vzdelávacieho programu pre učiteľky materských škôl Učenie o lese prispieva k rastu lesnej pedagogiky naprieč mnohými inštitúciami.
LESPED 2
Prvý deň konferencie bol zameraný na predstavenie významných medzníkov lesnej pedagogiky, príklady úspešnej zahraničnej spolupráce, uvedenie publikácie s názvom Encyklopédia hier lesnej pedagogiky. V teoreticko-praktických prednáškach okrem doc. Kollárovej z našej univerzity vystúpili Dirk Schmechel (Nemecko, predseda Forest Communication Network), Ing. Thomas Baschny (Rakúsko, Bundesministerium für Land- und Forstwirtschaft), Ing. Lada Matoušková Prylová (ČR, Ústav pro hospodárskou úpravu lesů), Ing. Milan Sarvaš, PhD. (Národné lesnícke centrum – Ústav lesníckeho poradenstva a vzdelávania, Zvolen) a ďalší odborníci z pedagogiky a lesníckeho sektora, ktorí predstavili spoluprácu so školami naprieč celým Slovenskom. Druhý deň konferencie mali účastníci možnosť absolvovať jeden z interaktívnych programov lesnej pedagogiky v Lesníckom arboréte Kysihýbel pri Banskej Štiavnici a zúčastnili sa exkurzie v historickom centre Banskej Štiavnice.
LESPED 4
Na Slovensku máme vyškolených 385 certifikovaných lesných pedagógov. Na ich akreditovanom vzdelávaní sa podieľa aj Katedra pedagogiky PF UKF v Nitre, tiež v zastúpení doc. Dany Kollárovej. Okrem vzdelávania lesných pedagógov, ktorí sú aktívni v spolupráci so školami a školskými zariadeniami, vznikla za 20 rokov koncepcia lesnej pedagogiky, ochranná známka, webový portál www.lesnapedagogika.sk, Slovensko sa stalo aktívnym členom Európskej siete lesných pedagógov aj členom podskupiny Lesná pedagogika pri Sieti lesníckych komunikátorov.
Lesná pedagogika je súčasťou množstva podujatí. Medzi najznámejšie s niekoľkoročnou tradíciou patria napríklad Les ukrytý v knihe, Lesnícke dni, Deň stromu, Detská lesnícka univerzita. Programy lesnej pedagogiky sa objavujú aj na ďalších podujatiach a súťažiach organizovaných pre deti, a to napríklad pri príležitosti apríla – mesiaca lesov, medzinárodného dňa Zeme, dňa stromov a podobne.
LESPED 3
Text: PaedDr. Simona Borisová, PhD., doc. PaedDr. Dana Kollárová, PhD., PF – Katedra pedagogiky
Foto: Ing. Marian Taraba – Národné lesnícke centrum Zvolen

Uverejnené: 4. októbra 2021