Dialóg ako živá škola myslenia

V roku 2019 podpísala Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre a Juhočeská univerzita v Českých Budějoviciach zmluvu Erasmus pre oblasti výskumu výchova, náboženstvo, filozofia a etika. Za šírkou záberu stála odhodlanosť iniciátoriek zmluvy premýšľať filozofické základy výchovy v nadväznosti na hĺbku, ktorú gréckemu povedomiu o slobode a výchove slobodného človeka dalo kresťanstvo a ktorá sa stala určujúcou pre ďalšie smerovanie dejín Európy. Zmluva mala byť priestorom pre spoluprácu, pre stretávanie sa a dialóg nad témami filozofie výchovy.
Napriek pandemickým obmedzeniam sa za dva roky existencie zmluvy podarilo usporiadať niekoľko spoločných aktivít a vydať viaceré spoločné výstupy. V roku 2020 navštívila našu univerzitu PhDr. Zuzana Svobodová, Ph.D., z Juhočeskej univerzity, ktorá zaujala študentov i pedagógov Katedry náboženských štúdií FF a Katedry všeobecnej a aplikovanej etiky FF svojimi prednáškami venovanými pojmu výchova ako starostlivosti o dušu (Náš čas, 2020, roč. 24, č. 2, s. 39). V tom istom roku sa uskutočnil prvý ročník Zimnej školy filozofie výchovy (Náš čas, roč. 25, 2021, č. 2, s. 43), podujatia, ktoré spojilo študentov i akademikov do hľadajúceho spoločenstva a ktorého druhý ročník je v štádiu príprav. Prechod na dištančné vyučovanie otvoril tiež možnosť realizovať viaceré hosťovské prednášky na oboch univerzitách a umožniť študentom, aby aj v čase zúžených možností cestovania mohli čerpať z poznania i metód výučby pedagógov zahraničnej univerzity.
Spolupráca medzi Katedrou pedagogiky TF JCU v Českých Budějoviciach a Katedrou náboženských štúdií FF UKF vyústila v roku 2021 do vydania monografie napísanej v spoluautorstve Zuzany Svobodovej a Andrey Blaščíkovej s názvom Mezi filosofií a teologií výchovy, s podtitulom Dialog k odkazu Radima Palouše (Praha: Karolinum, 2021). Filozof a pedagóg Radim Palouš (1924 – 2015), ktorého školu autorky v práci rozvíjajú, bol žiakom filozofa Jana Patočku, spoluzakladateľom českej školy filozofie výchovy a prvým porevolučným rektorom Univerzity Karlovej v Prahe. Jeden z recenzentov jeho prác, profesor Karel Skalický, ho nazval Comenius redividus, teda doslova znova oživnutý Komenský. Ak bol centrom Paloušovej filozofie výchovy dialóg a s ním spojená konverzia účastníkov dialógu, nemohlo tomu byť inak ani pri písaní knihy venovanej odkazu tohto významného pedagóga pre dnešok. Prezentácia publikácie sa stala sprievodným podujatím počas Erasmus pobytu doc. Andrey Blaščíkovej, PhD., na Teologickej fakulte Juhočeskej univerzity v dňoch 04. – 10. októbra 2021. Autorské čítanie z knihy sa nieslo v znamení podelenia sa o radosť z poznania, ktoré je plodom filozofického priateľstva a spoločnej lásky k múdrosti. A hoci kniha česko-slovenských dialógov rozvíjala odkaz zakladateľa českej školy filozofie výchovy, súčasne nadväzovala na odkaz jednoty lásky a učenosti solúnskych bratov, ku ktorému sa svojím názvom a svojimi hodnotami hlási naša univerzita.
katedra nabozenskych studii Erasmus
Čítanie z knihy 6. októbra 2021 na pôde Teologickej fakulty Juhočeskej univerzity v Českých Budějoviciach. Foto: archív TF JCU
Text: doc. Mgr. Andrea Blaščíková, PhD., FF – Katedra náboženských štúdií

Uverejnené: 26. októbra 2021