Vedecká rada UKF zasadala online

Dňa 27. októbra 2021 sa prostredníctvom videokonferenčného systému uskutočnilo online zasadnutie Vedeckej rady UKF. Zároveň bol zabezpečený audiovizuálny prenos z verejnej časti zasadnutia v Aule UKF. Rokovanie viedol predseda VR, prof. RNDr. Libor Vozár, CSc.
Vedecká rada sa riadila nasledovným programom:
1. Inauguračné konania
  • Inauguračné konanie doc. RNDr. Zity Izakovičovej, PhD., v odbore ochrana a využívanie krajiny
  • Inauguračné konanie doc. Ing. Petra Urbana, PhD., v odbore ochrana a využívanie krajiny
  • Inauguračné konanie doc. Ing. Ivany Turekovej, PhD., MBA, v odbore odborová didaktika
2. Správa o medzinárodnej činnosti UKF za rok 2020
3. Schvaľovanie návrhu na udelenie čestného titulu „profesor emeritus“
4. Rozličné
Izakovicova
V úvode inauguračného konania doc. RNDr. Zity Izakovičovej, PhD., riaditeľky Ústavu krajinnej ekológie SAV v Bratislave, vystúpil prof. RNDr. František Petrovič, PhD., dekan Fakulty prírodných vied, a informoval Vedeckú radu UKF o priebehu inauguračného konania vo Vedeckej rade Fakulty prírodných vied. Následne doc. RNDr. Zita Izakovičová, PhD., v prezentácii prestavila svoj vlastný prínos a prínos vedeckej školy k rozvoju odboru ochrana a využívanie krajiny. Oboznámila prítomných s najdôležitejšími výsledkami výskumu špecializovaného na krajinnoekologickú optimalizáciu využívania krajiny – trvalo udržateľné využívanie krajiny a integrované priestorové plánovanie, ako aj s najdôležitejšími medzinárodnými a pedagogickými aktivitami.
Urban
V úvode inauguračného konania doc. Ing. Petra Urbana, PhD., pracovníka Fakulty prírodných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, vystúpil prof. RNDr. František Petrovič, PhD., dekan Fakulty prírodných vied, a informoval Vedeckú radu UKF o priebehu inauguračného konania vo Vedeckej rade Fakulty prírodných vied. Doc. Ing. Peter Urban, PhD., oboznámil prítomných s najdôležitejšími výsledkami výskumu špecializovaného na štúdium rozšírenia, početnosti a vybraných aspektov biológie a ekológie vybraných druhov živočíchov. V prezentácii uviedol nové výsledky vo vede a vo vzdelávaní a predstavil svoj vlastný prínos a prínos vedeckej školy k rozvoju odboru ochrana a využívanie krajiny.
Turekova
V úvode inauguračného konania doc. Ing. Ivany Turekovej, PhD., MBA, pracovníčky Pedagogickej fakulty UKF, vystúpil doc. PaedDr. Gábor Pintes, PhD., dekan Pedagogickej fakulty, a informoval Vedeckú radu UKF o priebehu inauguračného konania vo Vedeckej rade Pedagogickej fakulty. V prezentácii doc. Ing. Ivana Tureková, PhD., MBA, prestavila svoj vlastný prínos a prínos vedeckej školy k rozvoju odboru odborová didaktika. Oboznámila prítomných s najdôležitejšími výsledkami pedagogickej činnosti a vedeckovýskumného zamerania orientovaného na špecifiká faktorov výučbového prostredia v technickom vzdelávaní.
Vedecká rada UKF schválila:
  • návrh na vymenovanie doc. RNDr. Zity Izakovičovej, PhD., za profesora v odbore habilitačného konania a inauguračného konania ochrana a využívanie krajiny,
  • návrh na vymenovanie doc. Ing. Petra Urbana, PhD., za profesora v odbore habilitačného konania a inauguračného konania ochrana a využívanie krajiny,
  • návrh na vymenovanie doc. Ing. Ivany Turekovej, PhD., MBA, za profesora v odbore habilitačného konania a inauguračného konania odborová didaktika.
Správu o medzinárodnej činnosti UKF za rok 2020 uviedla prorektorka pre medzinárodné vzťahy, PhDr. Martina Pavlíková, PhD. Prostredníctvom prezentácie oboznámila členov Vedeckej rady UKF s najdôležitejšími výsledkami univerzity v oblasti medzinárodnej činnosti, ťažisko ktorej spočíva v aktivitách v rámci programu Erasmus+. Poukázala na úspešnosť univerzity v získavaní grantov v rámci programu Erasmus+, prostredníctvom ktorých boli realizované mobility študentov a zamestnancov UKF. Následne informovala prítomných o medzinárodnej spolupráci fakúlt, o počte bilaterálnych dohôd o akademickej spolupráci a členstve UKF v medzinárodných organizáciách.
Vedecká rada UKF prerokovala a berie na vedomie:
  • Správu o medzinárodnej činnosti UKF v Nitre za rok 2020.
Návrh na udelenie čestného titulu „profesor emeritus“ Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre prof. RNDr. Jozefovi Fulierovi, CSc., členom VR predložil predseda VR a rektor UKF, prof. RNDr. Libor Vozár, CSc. Návrh prerokovala a schválila Vedecká rada Fakulty prírodných vied na svojom zasadnutí 24. júna 2021. Predseda VR a dekan FPV prof. RNDr. František Petrovič, PhD., predstavil vedecký a pedagogický profil prof. RNDr. Jozefa Fuliera, CSc., ktorý pôsobil na Katedre matematiky FPV viac ako 40 rokov a naďalej sa aktívne zapája do činnosti katedry.
Vedecká rada UKF v Nitre schválila:
  • návrh na udelenie čestného titulu „profesor emeritus“ Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre prof. RNDr. Jozefovi Fulierovi, CSc.
V bode rozličné predseda VR informoval členov o termíne najbližšieho zasadnutia VR UKF, ktoré sa uskutoční 1. decembra 2021. V závere rokovania predseda VR, prof. RNDr. Libor Vozár, CSc., poďakoval členom VR za účasť a ukončil rokovanie.
Text: prof. RNDr. Mária Bauerová, PhD., prorektorka pre vedeckovýskumnú činnosť
Foto: Lubo Balko, R – Oddelenie médií