Študenti katedry hudby žiarili v Ružomberku

Na Katolíckej univerzite v Ružomberku sa 27. októbra 2021 konal 17. ročník tradičnej celoslovenskej interpretačnej súťaže Študentská umelecká činnosť. Tento projekt predstavuje jedinečnú platformu, v rámci ktorej môžu mladí hudobníci z pedagogických fakúlt predstaviť svoje hudobné umenie a zároveň nabrať nové interpretačné podnety či inšpirácie. Vzhľadom na nepriaznivú epidemiologickú situáciu sa tento ročník odohrával v komornejšej atmosfére bez obvyklej účasti študentov zo zahraničných univerzít.
Katedra hudby PF UKF v Nitre vyslala na súťaž piatich umelcov a každý z nich sa vrátil s ocenením. Kateřina Sáčková získala skvelé 1. miesto v I. kategórii v odbore Hra na klavíri. Stala sa tak prvou študentkou v histórii katedry hudby, ktorej sa podarilo vyhrať takéto súťaže s dvoma rozličnými nástrojmi (v roku 2019 vyhrala ako flautistka Interpretačnú súťaž pedagogických fakúlt ČR v Ústí nad Labem). Rovnaký úspech v odbore Hra na organe zaznamenal Martin Pavlov, ktorý obsadil vynikajúce 1. miesto v I. kategórii. Za veľký úspech považujeme aj 2. miesto v II. kategórii v odbore Hra na klavíri, ktoré dosiahol Marek Sirotiar pri neudelení 1. miesta v tejto kategórii. Umenie speváčok Daniely Červenej a Lucie Slovákovej bolo odmenené výborným 2. a 3. miestom v I. kategórii odboru Sólový spev. Čerešničkou na torte je ocenenie Mareka Štrbáka ako najlepšieho korepetítora súťaže. Hodnotu týchto úspechov podčiarkuje fakt, že s výnimkou Martina Pavlova, išlo u našich študentiek a študenta o vôbec prvú účasť na tejto súťaži.
DSC07185
Naše úprimné poďakovanie patrí nielen im, ale aj pedagógom – doc. Mgr. Jane Pastorkovej, ArtD., doc. Mgr. art. Dane Šašinovej, ArtD., a Mgr. art. Marekovi Štrbákovi, PhD., ArtD., za pedagogické vedenie a dôslednú prípravu. Výkony našich študentov a práca ich pedagógov je dôkazom vysokej kvality umeleckého vzdelávania na katedre hudby.
Študentom a ich pedagógom želáme všetko najlepšie v ďalšom umeleckom napredovaní a mnoho tvorivých síl. Pevne veríme, že nás podobnými krásnymi výsledkami potešia aj v budúcnosti.
Text: Marek Štrbák, PF – Katedra hudby
Foto: archív autora