Prof. Laurinčíkovi bol udelený čestný doktorát

Na Univerzite Sv. Cyrila a Metoda v Skopje v Severnom Macedónsku bol profesorovi Jozefovi Laurinčíkovi udelený čestný doktorát (Doctor honoris causa) za rozvoj veterinárskej medicíny, reprodukčnej biológie a biomedicíny.
Spolupráca profesora Laurinčíka s Univerzitou Sv. Cyrila a Metoda v Skopje začala pred dvadsiatimi rokmi a vyústila do dvoch multilaterálnych projektov podporovaných NATO v rokoch 2002 – 2003 a 2005 – 2006. Vedecko-pedagogická spolupráca pokračovala aj v nasledujúcich rokoch, keď sa profesor Laurinčík ako hosťujúci profesor na Fakulte veterinárskeho lekárstva podieľal na transfere poznatkov a technológií v oblasti biomedicíny formou prednášok pre študentov a mentoringu v oblasti embryotechnológií. Tieto aktivity boli zhrnuté v dvoch monografiách vydaných v anglickom jazyku v roku 2018.
Vedecká spolupráca oboch univerzít bola zameraná na spoločný výskum, najmä v oblasti štúdia aktivácie genómu rDNA u skorých embryí hospodárskych zvierat pomocou elektrónovej mikroskopie, transkriptomiky, proteomiky, imunocytochémie, autorádiografie a pod. Výsledky vedeckej spolupráce boli publikované v medzinárodných vedeckých časopisoch registrovaných v databázach ako Web of Science, Web of Knowledge, Scopus, Current Contents a pod. Spoločné vedecké výsledky boli publikované aj v časopise Macedonian Veterinary Review, kde je profesor Laurinčík od roku 2016 členom medzinárodného poradného výboru. Čiastkové výsledky vedeckej spolupráce boli prezentované na medzinárodných vedeckých konferenciách formou vyžiadaných prednášok a oponovaných abstraktov.
prof Laurincik Inauguracne foto
Úzka spolupráca tímov bola jedným zo základov pre podpísanie Dohody o akademickej spolupráci medzi Univerzitou sv. Cyrila a Metoda v Skopje a Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre v roku 2019, po ktorej nasledovala návšteva rektora, prof. Dr. Nikolu Jankulovského, a jeho kolegov na oslavách 60. výročia založenia Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.
Súčasná vedecká spolupráca pokračuje v bilaterálnom macedónsko-slovenskom projekte Molekulárne aspekty štúdia oocytov s rôznou vývinovou kompetenciou, ako aj v projektoch Erasmus+. V súčasnosti je spoločne pripravovaná medzinárodná platforma COST, ktorej cieľom je vytvorenie odborného fóra pre prípravu multilaterálneho projektu podporovaného Európskou úniou.
Foto: archív prof. Jozefa Laurinčíka

Uverejnené: 9. novembra 2021