Spolupráca s inštitúciou INRAE vo Francúzsku

Vďaka podpore bilaterálneho projektu APVV bol v uplynulých týždňoch realizovaný výskumný pobyt zástupcov Katedry botaniky a genetiky a Katedry zoológie a antropológie FPV vo Francúzsku. Cieľom pracovnej cesty bolo stretnutie koordinátora projektu, RNDr. Michala Benca, PhD., a spoluriešiteľky, RNDr. Alexandry Bartkovej, PhD., so zástupcami výskumnej inštitúcie INRAE.
Program stretnutí bol zameraný predovšetkým na výskumnú činnosť, ktorá prebiehala v laboratóriach výskumného inštitútu v Jouy-en-Josas. Okrem výskumnej činnosti sa konali aj rokovania so zástupcami inštitútu INRAE o možnostiach rozšírenia prebiehajúcej spolupráce. Pracovné stretnutie bolo zavŕšené prednáškou RNDr. Michala Benca, PhD., o dosiahnutých výsledkoch a prednesom vízie v pokračujúcom výskume. Predmetom diskusie medzi zástupcami oboch inštitúcii bolo tiež zapojenie našej univerzity do medzinárodnej platformy COST, ktorej cieľom je vytvorenie odborného fóra pre prípravu multilaterálneho projektu podporovaného Európskou úniou.
katedra botaniky a genetiky FPV INRAE
Po absolvovaní pobytu vo Francúzsku nasledovalo pokračovanie, kedy sme na pôde našej univerzity privítali koordinátorku projektu za inštitút INRAE Amélie Bonnet-Garnier. Na programe bolo spracovanie pripravených vzoriek z Francúzska, ale aj dôležité stretnutie, ktoré sa odohralo vo Francúzskom inštitúte v Bratislave, za prítomnosti atašého z oddelenia pre vedeckú a univerzitnú spoluprácu Yana Pautrata. Účelom stretnutia bolo priblíženie našej bilaterálnej spolupráce, diskusia o jej pokračovaní a o možnostiach výskumných pobytov našich doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov vo Francúzsku.
Sme hrdí a veľmi nás teší novovznikajúca sieť partnerských inštitúcií naprieč Európou v zastúpení prevažne mladých vedeckých pracovníkov. Nové kontakty a mladý kolektív tvorí cenný základ pre úspešný štart medzinárodných spoluprác v najbližších rokoch. Dôkazom toho je aj nemalé množstvo kvalitných vedeckých výstupov z doterajšej spolupráce. Za krátke trvanie projektu možno vyzdvihnúť predovšetkým publikovanie dvoch odborných článkov v zahraničných karentovaných vedeckých časopisoch a úspešnú prezentáciu dosiahnutých výsledkov na dvoch medzinárodných konferenciách.
katedra botaniky INRAE  katedra botaniky a genetiky INRAE
Text: RNDr. Michal Benc, PhD., FPV – Katedra botaniky a genetiky