Zaostrené na podporu žien vo vede

Štvrtok Týždňa vedy a techniky na Slovensku, 11. november 2021, sa na Katedre matematiky FPV UKF niesol v duchu podpory žien vo vede. Pozvanú prednášku s názvom Individualized digital curriculum sequencing in undergraduate mathematics. Design, usage, and sustainable development predniesla začínajúca vedkyňa Dr. Ana Donevska-Todorova z nemeckej univerzity Hochschule für Technik und Wirtschaft Berlin (University of Applied Sciences HTW) v Berlíne. Prednášky sa zúčastnilo viacero doktorandov a zamestnancov fakulty, ako aj účastníci z iných univerzít na Slovensku, v Českej republike, Taliansku a Indonézii.
Prednáška sa zaoberala skúsenosťami s prechodom z prezenčného na dištančné vzdelávanie vynúteným opatreniami v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19, hlavne z pohľadu individualizovaného asynchrónneho vzdelávania v LMS Moodle. Ana Donevska-Todorova prezentovala teoretické východiská vedeckého projektu, ktorý na základe tohto impulzu začala HTW v Berlíne riešiť.
webADT01  webADT03
V rámci projektu Erasmus+ GEM4STEM, ktorý sa zaoberá aktivitami na podporu dievčat v ich záujme o štúdium STEM študijných programov na stredných školách a univerzitách, sa uskutočnilo online stretnutie projektových partnerov a expertov na problematiku rodovej rovnosti z Nemecka, Českej republiky, Španielska, Malty, Cypru a Slovenka. Pozvané prezentácie priblížili problematiku rodovej rovnosti z rôznych pohľadov expertiek zo Slovenska.
Ľubica Rozborová zo spoločnosti RISOTO (Respectful Inclusion, Social Oportunity, Tolerance) sa zaoberala úvodom do problematiky a priblížením základných otázok rodovej rovnosti v živote jedinca i v živote spoločnosti. Mgr. Zuzana Staňáková z CVTI Bratislava je v súčasnosti kontaktnou osobou CVTI na riešenie otázok rodovej rovnosti pre inštitúcie a univerzity v SR. Aktivity a projekty CVTI sa orientujú na priamu pomoc vedeckovýskumným inštitúciám a univerzitám v komponovaní dokumentu a realizovaní opatrení súvisiacimi s riešením rodovej rovnosti na pracoviskách. Dokument o rodovej rovnosti a jeho aktívna implementácia bude podmienkou získania grantov EÚ od januára 2022.
tzden vedy a tecniky GEM
Prof. PaedDr. Ing. Jana Žiarovská, PhD., z SPU v Nitre priblížila v osobnom príbehu životné okolnosti a názory ženy – vedkyne. Úspešnú neziskovú organizáciu Aj Ty v IT uviedla jej zakladateľka a riaditeľka Petra Kotuliaková. Na základe úspešnej deväťročnej práce organizácie Aj Ty v IT sa ukázalo, že najdôležitejšia je pozitívna komunikácia o schopnostiach a vedomostiach dievčat aj v technických a IT predmetoch a podpora ich kreativity. Online stretnutie sa nieslo v aktívnej, pozitívnej a žičlivej atmosfére a inšpirovalo ostatných projektových partnerov vo vytváraní siete expertov vo vlastných krajinách a regiónoch na zdieľanie úspešných príbehov a aktivít v otázkach rodovej rovnosti.
Text a foto: doc. PaedDr. Janka Medová, PhD., a doc. PaedDr. Soňa Čeretková, PhD., FPV – Katedra matematiky

Uverejnené: 13. novembra 2021