Školenie pre zástupcov študentských organizácií

Študentské centrum UKF pripravilo ďalšie zaujímavé školenie pre študentov našej univerzity. Tentokrát bolo zamerané na zručnosti v oblasti tímovej práce a komunikácie. Cieľovou skupinou školenia boli aktívni študenti pôsobiaci ako dobrovoľníci v 2 študentských organizáciách UKF – v Študentskom parlamente a v AIESEC Nitra.
Cieľom školenia, ktoré sa realizovalo 5. – 6. novembra 2021, bolo zvýšiť kapacitu týchto organizácií, zlepšiť komunikačné a manažérske zručnosti a hlavne posilniť tímovú spoluprácu študentov, ktorí v študentských organizáciách pôsobia. Zároveň sme chceli dosiahnuť u študentov zvýšenie spolupatričnosti a pocitu príslušnosti k UKF.
skolenie SC3  skolenie SC2
Témy, ktorým sa venovali v rámci školenia, boli nasledovné:
  • Sebapoznanie – ako sa správam v tíme, aký typ komunikácie volím, aký je môj individuálny prínos
  • Tímové role a tímové potreby
  • Aktívne počúvanie, overovanie pochopenia, „čítanie medzi riadkami“, predchádzanie konfliktom
  • Práca s postojom a bariérami u seba aj druhých
  • Networking
  • Ako sa správne pýtať a podnecovať tvorivú spoluprácu
A ako hodnotia prínos školenia samotní zástupcovia študentských organizácií?
Marek Galány, prezident AIESEC Nitra:
„Za mňa osobne môžem povedať, že školenie bolo naozaj skvelé. Za posledných pár rokov som sa zúčastnil množstva rôznych školení a tréningov a tento bol jeden z najlepších. Bol vedený veľmi prakticky, čo účastníkov donútilo zamýšľať sa nad konkrétnymi úlohami. To nám v konečnom dôsledku pomohlo oveľa viac, ako keby bol tréning vedený teoreticky. Tréning priniesol mne aj ostatným členom AIESEC-u veľa nových podnetov. Tiež som veľmi rád, že som mohol spoznať Števa a ďalších členov študentského parlamentu. Verím, že do budúcna budeme spolupracovať na aktivitách pre študentov UKF."
Štefan Mikla, podpredseda Študentského parlamentu UKF:
„Od školenia sme mali očakávania, ktoré boli vysoko prekročené. V prvom rade nám školenie pomohlo upevniť vzťahy v kolektíve, lepšie spoznať nových kolegov a naučiť sa efektívnejšej komunikácii. Tiež sme radi, že sme mohli stráviť čas s kolegami z AISEC-u, s ktorými určite do budúcna chceme nadviazať užšiu spoluprácu. Chceli by sme v školeniach pokračovať, hlavne nás zaujíma téma riešenia konfliktov a asertívnej komunikácie, ktoré sú súčasťou našej bežnej práce."
skolenie SC
Čo dodať. Aj my sa tešíme, že školenie dobre dopadlo a máme aktívnych študentov, ktorí majú chuť získavať nové vedomosti a zručnosti. Už teraz chystáme pokračovanie.
Text: za tím ŠC UKF Mgr. Ľubica Lachká, R – Oddelenie projektov
Foto: Mgr. Miroslav Tvrdík, PhD. – Študentské centrum UKF