Prednášky pre žiakov nitrianskych ZŠ

Katedra politológie a euroázijských štúdií FF UKF v spolupráci s mestom Nitra už niekoľko rokov realizuje prednášky pre žiakov nitrianskych základných škôl a garantuje kvalitu vzdelávania v oblasti politických vied. V roku 2021 katedra získala dotáciu mesta Nitra v oblasti vzdelávania mládeže.
Cieľom projektu je priblížiť mladým ľuďom, ako funguje demokracia, politický systém SR, voľby, ochrana ľudských práv, komunálna politika. Tu katedra využíva spoluprácu s inými relevantnými subjektmi a môže pozývať odborníkov – aj z radov vlastných absolventov – napr. k téme holokaustu lektorov z Múzea holokaustu v Seredi, novinárov, konkrétne z TASR, politikov alebo kolegov z iných katedier, ak riešime napríklad otázku migrácie alebo šírenia dezinformácií. V minulosti sme spolupracovali s katedrami sociológie a žurnalistiky.
4
Projekt je realizovaný hlavne študentmi politických vied, ktorí pod odborným dohľadom pedagógov vedú dané prednášky, kvízy, simulácie volieb, pretože predpokladáme, že mladí ľudia sa vedia lepšie priblížiť a osloviť cieľovú skupinu projektu. Zároveň to má priaznivý dopad aj na našich študentov, pretože si musia danú problematiku naštudovať a prezentovať ju zrozumiteľným spôsobom.
Prednášky vedú študenti bakalárskeho a magisterského štúdia KPEŠ pod dohľadom PhDr. Márie Kočnerovej, PhD., ktorá má na starosti odbornú garanciu prednášok a komunikáciu s jednotlivými partnermi projektu, výber tém, pozvaných odborníkov a formu naplnenia a zabezpečenia prednášok.
6
V priebehu októbra a novembra sme realizovali viacero prednášok priamo na základných školách ZŠ Kniežaťa Pribinu a ZŠ Tulipánová na tému Demokratické a nedemokratické politické systémy a na prednášku Mgr. Mateja Beránka, PhD., z Múzea holokaustu v Seredi, nášho absolventa, o porušovaní ľudských práv v nacistickom Nemecku sme k našim prítomným študentom prizvali v online priestore aj žiakov Súkromnej spojenej školy, elokovaného pracoviska Nitra.
Prednášky vedú k rozširovaniu znalostí mladých ľudí o politickom a spoločenskom dianí, prostredníctvom diskusií ich učia vyjadrovať svoje názory a kriticky myslieť. Na základe vyhodnotenia sme zistili, že žiaci sa neboja diskutovať, majú výborné znalosti a zaujímajú sa o aktuálne dianie. Všetky predmetné prednášky dostali priaznivú spätnú väzbu a boli navrhnuté budúce možné formy spolupráce.
Text a foto: PhDr. Mária Kočnerová, PhD., FF – Katedra politológie a euroázijských štúdií

Uverejnené: 15. novembra 2021