Vedecká rada UKF mala online zasadnutie

Dňa 1. decembra 2021 sa uskutočnilo online zasadnutie Vedeckej rady UKF v Nitre prostredníctvom videokonferenčného systému. Zároveň bol zabezpečený audiovizuálny prenos z verejnej časti zasadnutia v Aule UKF. Rokovanie viedol predseda VR, prof. RNDr. Libor Vozár, CSc.
Vedecká rada sa riadila nasledovným programom:
1. Inauguračné konania
  • Inauguračné konanie Dr. habil. Mgr. Ildikó Vančo, PhD., v odbore cudzie jazyky a kultúry
  • Inauguračné konanie doc. PhDr. Borisa Michalíka, PhD., v odbore kulturológia
2. Vnútorný systém zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania UKF v Nitre
3. Správa o vzdelávacej činnosti UKF v Nitre za akademický rok 2020/2021
4. Rozličné
1DX 3270 1 1
Na úvod inauguračného konania Dr. habil. Mgr. Ildikó Vančo, PhD., pracovníčky Ústavu maďarskej jazykovedy a literárnej vedy Fakulty stredoeurópskych štúdií UKF v Nitre, vystúpila dekanka Fakulty stredoeurópskych štúdií, Dr. habil. PaedDr. Žofia Bárcziová, PhD., a informovala Vedeckú radu UKF o priebehu inauguračného konania vo Vedeckej rade Fakulty stredoeurópskych štúdií.
V prezentácii Dr. habil. Mgr. Ildikó Vančo, PhD., prestavila svoj vlastný prínos a prínos svojej vedeckej školy k rozvoju odboru cudzie jazyky a kultúry. Oboznámila prítomných s najdôležitejšími výsledkami výskumu orientovaného na bilingvizmus, menšinové školstvo vo východno-strednej Európe so zreteľom na výskum maďarského jazyka ako menšinovej variety na Slovensku.
1DX 3264 1 1
V rámci inauguračného konania doc. PhDr. Borisa Michalíka, PhD., pracovníka Katedry manažmentu kultúry a turizmu Filozofickej fakulty UKF v Nitre, informovala doc. PhDr. Jarmila Maximová, PhD., dekanka Filozofickej fakulty, Vedeckú radu UKF o priebehu inauguračného konania vo Vedeckej rade Filozofickej fakulty.
Doc. PhDr. Boris Michalík, PhD., oboznámil prítomných s najdôležitejšími výsledkami výskumu orientovaného na problematiku kultúry dolnozemských Slovákov a na hodnotenie kultúrneho potenciálu a jeho využitia v súčasnosti, na tvorbu regionálnych stratégií rozvoja kultúry a cestovného ruchu. V prezentácii uviedol nové výsledky vo vede a vo vzdelávaní a predstavil svoj vlastný prínos a prínos vedeckej školy k rozvoju odboru kulturológia.
Vedecká rada UKF v Nitre schválila:
  • návrh na vymenovanie Dr. habil. Mgr. Ildikó Vančo, PhD., za profesora v odbore habilitačného konania a inauguračného konania cudzie jazyky a kultúry,
  • návrh na vymenovanie doc. PhDr. Borisa Michalíka, PhD., za profesora v odbore habilitačného konania a inauguračného konania kulturológia.
V ďalšej časti rokovania predložil rektor UKF, prof. Libor Vozár, na schválenie Vedeckej rade Vnútorný systém zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a požiadal prorektorku pre vzdelávanie, prof. PaedDr. Janu Duchovičovú, PhD., o jeho uvedenie. V prezentácii prof. PaedDr. Jana Duchovičová, PhD., predstavila Vedeckej rade hlavnú filozofiu uvedeného kľúčového dokumentu ako nástroja strategického riadenia UKF v oblasti kultúry kvality. Je tvorený súborom vnútorných predpisov UKF, ktorý pokrýva všetky procesy vysokoškolského vzdelávania a procesy výskumných, vývojových, umeleckých a ďalších tvorivých činností na UKF. Naša univerzita prostredníctvom vnútorného systému kvality deklaruje prijatie primárnej zodpovednosti za kvalitu poskytovaného vzdelávania. Uvedený dokument je vypracovaný v štruktúre podľa Metodiky na vyhodnocovanie štandardov SAAVŠ a popisuje procesy plnenia štandardov na základe vyhodnotenia každého kritéria. Materiál je doplnený prílohami vrátane zoznamu relevantných vnútorných predpisov UKF.
Vedecká rada UKF v Nitre schválila:
  • Vnútorný systém zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.
Správu o vzdelávacej činnosti UKF v Nitre za akademický rok 2020/2021 uviedla prorektorka pre vzdelávanie, prof. PaedDr. Jana Duchovičová, PhD. V prezentácii oboznámila členov Vedeckej rady UKF s najdôležitejšími ukazovateľmi sledovanými v oblasti vzdelávania v danom akademickom roku, v niektorých ukazovateľoch poukázala aj na vývoj v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Správa má nasledovné hlavné časti: študijné programy, ich schvaľovanie a monitoring, prijímacie konanie a výber uchádzačov, počty študentov, štátne skúšky a absolventi štúdia, vzdelávací proces a jeho kvalita, ďalšie vzdelávanie, zverejňovanie informácií o vzdelávaní, hodnotenie vzdelávania študentmi.
Vedecká rada UKF v Nitre prerokovala a berie na vedomie:
  • Správu o vzdelávacej činnosti UKF v Nitre za akademický rok 2020/2021.
V závere rokovania predseda VR, prof. RNDr. Libor Vozár, CSc., poďakoval členom VR za účasť a ukončil rokovanie.

Text: prof. RNDr. Mária Bauerová, PhD. – prorektorka pre vedeckovýskumnú činnosť
Foto: Lubo Balko, R – Oddelenie médií

Uverejnené: 2. decembra 2021