UKF mala zastúpenie na World Prize of Humanism

Dňa 18. januára 2022 sa uskutočnilo slávnostné odovzdávanie ceny World Prize of Humanism (Svetová cena za humanizmus) za rok 2022, ktorá bola udelená profesorovi Dalimírovi Hajkovi zo Slovenska. Prof. PhDr. Dalimír Hajko, DrSc., pôsobil ako pedagóg na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v rokoch 1999 – 2015.
world prize of humanism Hajko
Ocenený prof. PhDr. Dalimír Hajko, DrSc.
Na slávnostnom udelení ceny, ktoré sa konalo online, zastupovala Slovensko, okrem pána veľvyslanca Slovenskej republiky v Severnom Macedónsku Š. Markuša, aj prorektorka pre medzinárodné vzťahy, PhDr. Martina Pavlíková, PhD., ktorá vo svojom príhovore zdôraznila vedecký a pedagogický prínos prof. Hajka. Celú slávnosť organizoval prof. Jordan Plevnes, prezident Univerzity audiovizuálnych umení, ESRA Paris-Skopje-New York.
Profesor Hajko predniesol pri príležitosti prevzatia ceny slávnostný príhovor s názvom Paradoxes of Humanism (Paradoxy humanizmu). Slávnosti sa zúčastnili zástupcovia Veľkej Británie, USA, Japonska, Ruskej federácie, Severného Macedónska, Francúzska a ďalších krajín, ktorí sa prihovorili ocenenému profesorovi. Mnohí ocenili jeho štúdiu The Ethical Context of Social Philosophy in Contemporary India ( Etický kontext sociálnej filozofie v súčasnej Indii).
world prize of humanism Plevnes
Prof. Jordan Plevnes, prezident Univerzity audiovizuálnych umení, ESRA Paris-Skopje-New York
Slávnosti sa zúčastnila aj profesorka Maja Jakimovska Tosič z University of Skopje, ktorá je priekopníčkou spolupráce medzi našou univerzitou a Severným Macedónskom, a práve túto skutočnosť zdôraznili rektor Plevnes, ako aj prorektorka pre medzinárodné vzťahy UKF v Nitre. Významný vedecký prínos profesora Hajka zhodnotil aj dlhoročný kolega a riaditeľ Stredoeurópskeho výskumného ústavu Sørena Kierkegaarda, prof. ThDr. PaedDr. Roman Králik, ThD. (RUDN Moskva). Najvýznamnejšou osobnosťou, ktorá na slávnostnom akte vystúpila s príhovorom, bol bývalý predseda Európskej komisie a bývalý predseda Talianskej vlády Romano Prodi.
world prize of humanism Prodi
Bývalý predseda Európskej komisie a bývalý predseda Talianskej vlády Romano Prodi
Celé stretnutie sa uskutočnilo vo veľmi žičlivej a priateľskej atmosfére. Na záver boli všetci účastníci boli pozvaní do Ohridu primátorom mesta, pánom Kirilom Pecakovom.
Text: PhDr. Martina Pavlíková, PhD. – prorektorka pre medzinárodné vzťahy
Foto: archív Dr. Martiny Pavlíkovej