Medzinárodná online škola projektu ENSITE

Katedra matematiky zorganizovala v dňoch 7. – 11. marca 2022 online intenzívnu medzinárodnú školu projektu Erasmus+ ENSITE (číslo projektu 2019‐1‐DE01‐KA203‐005046; úplný názov projektu: Environmental Socio‐Scientific Issues in Initial Teacher Education). Zúčastnilo sa jej viac ako dvadsať študentov učiteľstva STEM predmetov a doktorandov študijných programov teórie vyučovania STEM predmetov z krajín: Česká republika, Grécko, Rakúsko, Slovensko, Turecko a Indonézia. Slovenskí študenti boli nielen z UKF v Nitre, ale i z UPJŠ v Košiciach a z UK v Bratislave, študenti z ČR boli z Karlovej Univerzity v Prahe a Univerzity Palackého v Olomouci. Vyučujúcimi boli riešitelia projektu ENSITE, vysokoškolskí učitelia zo šiestich európskych univerzít: Karlova Univerzita v Prahe, ČR; Univerzita na Malte; Univerzita v Klagenfurte, Rakúsko; Univerzita v Utrechte, Holandsko; Hacettepe Univerzita, Turecko a UKF v Nitre.
ensite
Obsahom stretnutí boli prezentácie jednotlivých modulov projektu ENSITE a aktivít, ktorými sa prezentujúci zodpovední riešitelia zaoberajú. Účastníci aktívne riešili otázky medzipredmetových a prierezových tém, ktoré sa týkajú rôznych oblastí života jednotlivca i spoločnosti a zároveň si mali ozrejmiť a čiastočne i osvojiť kompetencie budúceho učiteľa pri tvorbe vyučovacích hodín a projektov pre svojich budúcich žiakov.
Organizátorky intenzívnej medzinárodnej online školy projektu ENSITE ďakujú doc. Mgr. Martinovi Drlíkovi, PhD., prodekanovi FPVaI UKF v Nitre, za odbornú pomoc a podporu pri tvorbe kurzu dištančného vzdelávania v systéme amos.ukf, na ktorej prednášajúci a účastníci zdieľali prezentované materiály a výsledky aktívnej práce počas stretnutí. Intenzívna medzinárodná škola sa mala konať prezenčnou formou v Nitre, ale vzhľadom na globálnu pandemickú situáciu manažment projektu ENSITE súhlasil s online formou.
ensite2
Z anonymnej spätnej väzby od účastníkov:
„Excellent programme. Very interesting. Enjoyed every moment. Very good professors.“
„It was a very pleasant, enjoyable, and profitable for knowledge, week. I hope and wish this style will continue either on online schools of this kind, or in live (person-to-person) ones. Thanks to all the organizers and contributors.“
„I have nothing but positive remarks about this event – all info and materials were provided and participation was strongly encouraged! Bonding with other people goes on to prove that as students and as educators, we are all faced with similar problems and situations. I am deeply grateful for this memorable experience – I remember each and every presentation in detail, thats how striking it was! The lecturers introduced new topics and ways of structuring activities that were interactive and engaging throughout. No doubt, this school was unique  an experience I´d recommend to all educators.“
ensite3
Uvedenou aktivitou Katedra matematiky FPVaI pokračuje v intenzívnej úspešnej spolupráci s partnermi z európskych univerzít, ktorá začala v roku 2009 projektami 7RP Primas a Comenius COMPASS a vyústila do založenia konzorcia ICSE, v ktorom je UKF jediným členom zo Slovenska a ktoré ďalej napreduje v tvorbe a realizácii zmysluplných a úspešných projektov pre učiteľov a študentov učiteľstva STEM predmetov.
Text a foto: doc. PaedDr. Soňa Čeretková, PhD., doc. PaedDr. Janka Medová, PhD., FPVaI Katedra matematiky

Uverejnené: 15. marca 2022